Ve Výboru pro evropské záležitosti zasedne Fiala, Stropnický či Langšádlová

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Jan Jankovyč

Veřejnost už zná složení jednotlivých poslaneckých výborů. Z 19 členů Výboru pro evropské záležitosti (VEZ) zasedne do této funkce plných 14 nováčků, pro které bude členství ve VEZ premiérou. Najdeme však mezi nimi i známé tváře, mezi které patří například bývalý ministr Fiala či poslanec hnutí ANO Stropnický. Jak již EurActiv informoval, VEZ povede lidovec Ondřej Benešík.

Před deseti dny poprvé zasedla nová Poslanecká sněmovna, jejíž složení voliči určili na konci října. Jasno už začíná být i o jednotlivých poslaneckých výborech. Jaká strana který povede, si šéfové jednotlivých poslaneckých klubů tří potenciálních koaličních stran ČSSD, ANO a KDU-ČSL rozdělili v úterý (EurActiv 3.12.2013).

Jak EurActiv již informoval, do čela Výboru pro evropské záležitosti (VEZ) by se měl postavit poslanec z řad KDU-ČSL Ondřej Benešík. Ten byl zatím známý především z komunální politiky, v rámci funkce starosty obce Strání reprezentuje Českou republiku v unijním Výboru regionů.

Známé je i další personální složení VEZ, který se z 15 členů v minulém volebním období rozrostl na 19 poslanců. Pro 14 z nich to bude v této funkci premiéra. Jedná se například o bývalého ministra školství a univerzitního profesora Petra Fialu (ODS), pravděpodobného kandidáta hnutí ANO na post ministra zahraničních věcí Martina Stropnického či bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS).

Naopak pět zákonodárců lavice tohoto výboru dobře zná, protože byli členy VEZ již v období 2010-2013. Kromě bývalé místopředsedkyně výboru Soni Markové (KSČM) se jedná o jejího stranického kolegu Jiřího Šenfelda, sociálně demokratické poslance Igora Jakubčíka a Danu Váhalovou a místopředsedkyni TOP 09 Helenu Langšádlovou.

Úplné složení výboru naleznete na stránkách Poslanecké sněmovny.

Úkolem Výboru pro evropské záležitosti je především parlamentní kontrola evropské politiky české vlády. VEZ dále projednává evropskou legislativu a sleduje její transpozici do českého právního řádu.

V pozici předsedy výboru se vystřídalo před Benešíkem celkem pět politiků. Jaroslava Březinu (ODS, 1998-2002) následoval Pavel Svoboda (US-DEU, 2002-2006), Ondřej Liška (SZ, 2006-2007), Kateřina Jacques (SZ, 2009-2010) a Jan Bauer (ODS, 2010-2013).