Van Rompuy: Česko je a bude srdcem Evropy

Český premiér Petr Nečas a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy; zdroj: Vláda ČR.

Do Prahy včera (25. dubna) zavítal předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. S premiérem Petrem Nečasem i s prezidentem Milošem Zemanem mluvil hlavně o ekonomických otázkách, které dominují současné diskuzi v EU. Van Rompuy vidí hlavní problém v nezaměstnanosti mládeže. Češi jsou podle něj známí svým bojem za svobodu a nejen geograficky tvoří srdce Evropy.

Krátce poté, co před nedávnem navštívil Českou republiku předseda Evropské komise José Manuel Barroso (EurActiv 3.4.2013), přijel do Prahy i předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

S premiérem Petrem Nečasem probíral hlavně hospodářské záležitosti. Aktuálním tématem EU je mimo jiné budoucnost rozpočtu EU na příštích sedm let. Návrh, na kterém se dohodli nejvyšší představitelé členských států, totiž odmítli europoslanci (EurActiv 13.3.2013). „Ujistil jsem předsedu Evropské rady, že je naším zájmem přesvědčit i české poslance Evropského parlamentu, aby hlasovali pro víceletý finanční rámec,“ řekl Nečas po jednání s Van Rompuyem.

Nezaměstnanost mladých

Největší pozornost je ale v EU v současnosti věnována překonání krize eurozóny. „Navzdory pozitivním trendům a společnému úsilí o fiskální konsolidaci hospodářská krize trvá. Velkou obavou je pro nás zejména nezaměstnanost mládeže,“ řekl Van Rompuy po setkání s českým premiérem. Finanční stabilita je podle něj důležitá pro tvorbu nových pracovních míst.

Právě nezaměstnanost mladých byla tento týden i na programu jednání Výboru pro zaměstnanost a sociální záležitosti v Evropském parlamentu. Europoslanci se dohodli na plánu, jak prostředky z fondu, který má být vytvořen v rámci tzv. záruk pro mladé, zpřístupnit většímu počtu mladých lidí.

Podle původního návrhu byl určen pro mladé ve věku 15-25 let z regionů, kde byla nezaměstnanost mládeže v roce 2012 vyšší než 25 %. Europoslanci navrhují zvýšení hranice věku na 30 let a snížení úrovně nezaměstnanosti na 20 %. Problematikou zaměstnanosti mládeže se ve středu zabývala i česká vláda. Podpořila návrh na zlepšení kvality absolventů technických škol (EurActiv 25.4.2013).

Stabilita eurozóny

Význam řešení ekonomických záležitostí na jednání s Van Rompuyem zdůraznil i premiér Nečas. Stabilita eurozóny je totiž důležitá i pro Českou republiku, protože 65 % tuzemského exportu směřuje právě do zemí měnové unie.

Česko by se navíc v budoucnu mělo k eurozóně připojit. „Česká republika je zemí, která je mimo eurozónu, na druhou stranu máme přístupovou smlouvou podepsán závazek k eurozóně přistoupit,“ uvedl Nečas.

Podle předsedy Evropské rady není ale otázka českého členství v měnové unii na pořadu dne. „Česko zatím nesplňuje všechny podmínky ke vstupu do eurozóny,“ vysvětlil.

Česká ekonomika si ale podle Van Rompuye vede dobře. „Česká republika nemusela čelit tak dramatické makroekonomické nestabilitě jako jiné evropské ekonomiky,“ uvedl předseda Evropské rady.

Předseda Evropské rady také zmínil postavení českého národa v evropské integraci. Češi jsou podle něj známí jako „svobodní lidé“, kteří získali mezinárodní respekt svým odmítáním tolerovat netoleranci. Jako malá země s velkými sousedy by podle Van Rompuye Česká republika měla mít zájem na zajištění míru a svobody právě skrze evropskou politickou organizaci. „Češi jsou a navždy budou ‚srdcem Evropy‘, a to nejen geograficky,“ dodal předseda Evropské rady.

Na Pražském hradě se Herman Van Rompuy setkal také s prezidentem Milošem Zemanem. I s ním mluvil o ekonomických otázkách, jako je daň z finančních transakcí, dostalo se ale i na téma společných ozbrojených sil evropské integrace.