Válka o evropské limity pro znečištění se přenesla i do ČR

limity emise žaloba EU

© Pixabay.com

Ministerstvo průmyslu chtělo podpořit žalobu Polska, které nesouhlasí s postupem, jakým byly v EU přijaty limity znečištění ovzduší. Proti tomu se postavily nevládní organizace a ministerstvo životního prostředí. Vláda nakonec rozhodla, že se k žalobě nepřipojí.

Česko se nepřidá k žalobě proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie v loňském roce, rozhodla na dnešním zasedání vláda. ČTK to sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Úřad se chtěl přidat jako vedlejší účastník žaloby na straně Polska, které kritizuje Evropskou komisi za přijetí prováděcího rozhodnutí stanovujícího závěry o tzv. nejlepších dostupných technikách.

Zmíněné prováděcí rozhodnutí zpřísňuje limity průmyslových emisí oxidu siřičitého, oxidů dusíku, nemetanových těkavých organických látek, amoniaku a prachových částic do velikosti 2,5 mikrometru.

Polská vláda tvrdí, že při přijímání prováděcího rozhodnutí došlo k závažným věcným i procesním pochybením. Obrátila se proto na Soudní dvůr EU.

Záměr MPO, které chtělo Poláky podpořit, kritizovaly ekologické organizace. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně v úterý uvedl, že také resort životního prostředí je zásadně proti.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes řekl, že vláda o nepřipojení k žalobě rozhodla drtivou většinou.

„Šlo o dopad na životní prostředí a nevěříme, že ta žaloba může mít nějakou šanci, nebyla to nějaká divoká debata,“ sdělil.

Zklamání průmyslu

MPO pod vedením ministra Tomáše Hünera (za ANO) se ve svém postoji odvolávalo na odhady pracovní skupiny, ve které jsou zastoupeni provozovatelé klíčových energetických provozů ČR.

Jejich odhady tvrdí, že předpokládané náklady zavedení limitů podle rozhodnutí Bruselu povedou k navýšení už uskutečněných ekologizačních investic v průmyslu zhruba o 15 až 20 miliard korun.

„To povede ke zvýšení cen tepla a elektřiny, což může mít za následek poměrně rychlý rozpad centralizovaného zásobování teplem,“ myslí si Hüner. Upozornil, že do 107 spalovacích zařízení se kvůli omezení zplodin už dřív investovalo 40 miliard korun.

„Zamítavé stanovisko vlády je pro nás zklamání. Česká republika podle nás tímto nehájí své zájmy, takové jednání hodnotíme jako vysoce rizikové a negativní signál od vlády,“ uvedl dnes prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Ekologové postup vlády naopak vítají.

„Doufáme, že pan ministr Hüner se z této zkušenosti poučí a příště se podobných velmi špatných nápadů zdrží,“ uvedl dnes vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

„Z právního hlediska dává rozhodnutí České republiky nepřipojit se k polské žalobě smysl. Argumenty, na kterých Polsko staví svoji žalobu, jsou poměrně slabé, především procedurálního charakteru. ČR se dnes zařadila mezi vyspělé evropské země, které mají zájem o čisté ovzduší,“ myslí si právnička ekologické organizace právníků Frank Bold Laura Haiselová.

Žaloba běží

Ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek podotkl, že žaloba byla už polskou vládou podána a soudní dvůr o ní bude rozhodovat bez ohledu na to, jestli se k ní ČR připojí, nebo nepřipojí.

„Evropský soudní dvůr je zcela nezávislý na členských státech EU, řídí se výlučně právem a jeho rozhodování nemůže nijak ovlivnit, jestli žalobu na Evropskou komisi podporuje jeden nebo deset států,“ uvedl.

„V tomto smyslu byla reakce nevládních organizací zcela účelová a mrzí mě, že vláda tomuto nátlaku podlehla. Pokud by se Česká republika k žalobě připojila, získala by status vedlejšího účastníka, což by především znamenalo, že by měla přímý přístup k informacím o probíhajícím soudním sporu,“ dodal Hájek.