Václav Klaus určil termín voleb do Evropského parlamentu

Prezident Václav Klaus určil 5. a 6. červen volebními dny pro volby do Evropského parlamentu v České republice. Občané půjdou volit ve všech členských státech EU 4. – 7. června.

Historicky druhé volby do Evropského parlamentu se v ČR uskuteční 5. a 6. června. Jejich termín vyhlašuje a určuje prezident nejméně 90 dní před jejich konáním. Podle volebního zákona jsou v Česku volebními dny pátek a sobota. Ve všech členských státech Unie půjdou občané k volebním urnám mezi 4. a 7. červnem a je na každé zemi, aby si stanovila přesný termín sama. Rozhodnutí prezidenta Václava Klause musí ještě spolupodepsat vláda.

Politické strany a hnutí, které se chtějí do evropských voleb zapojit, musí své kandidátky sestavit do konce března. Většina hlavních politických stran v Česku již kandidátky nebo alespoň jejich lídry má. Výjimkou je pouze Strana zelených, kde první pozici prozatím nemá jistou Kateřina Jacques. Strany připravují pouze jednu kandidátku na rozdíl od sněmovních voleb. Sčítání hlasů může začít až po tom, co se zavře poslední volební místnost na území EU.

Před pěti lety se prvních voleb do EP v ČR zúčastnilo 32 uskupení, z nichž na europoslanecké mandáty dosáhlo šest. Nejvíce křesel tehdy získala ODS (9). Letos by ODS považovala za úspěch zisk sedmi až osmi křesel. Opoziční ČSSD si klade za cíl získat osm až deset mandátů. Sociální demokraté přesvědčivě vyhráli krajské i senátní volby, které se konaly loni na podzim.

Je otázkou kolik voličů se rozhodne k volebním urnám v červnu přijít. V roce 2004 volební účast v ČR lehce přesáhla 28%. Od roku 1979, kdy se poprvé konaly přímé volby do EP, se volební účast neustále snižuje. V průměru přišlo volit v roce 2004 pouze 46% voličů, což je o 16% méně než při historicky prvních volbách do EP.

V červnu občané EU rozhodnou o rozdělení celkem 736 mandátů. ČR má nyní 24 europoslanců, ale v příštím EP jich bude sedět jen 22. Počet europoslanců se sníží kvůli rozšíření EU na 27 členských států ze 785 na 736. Jestli ale dojde k ukončení ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy bude mít EP 754 europoslanců.