V roce 2030 vzroste počet případů rakoviny až o 75 %, především kvůli špatné životosprávě

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Theeradech Sanin.

V roce 2030 výrazně stoupne počet lidí s nádorovým onemocněním. Studie, jejíž výsledky dnes (1. června) zveřejnil odborný lékařský časopis The Lancet Oncology, tvrdí, že dokonce až o 75 %. Na vině je podle vědců šířící se nezdravý styl života a špatné stravovací návyky, které mohou přispívat k rakovinným nádorům například tlustého střeva a konečníku, v nichž patří České republice prvenství.

Podle studie, kterou zpracovala Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) se sídlem v Lyonu a Americká společnost pro rakovinu (ACS), by počet nádorových onemocnění na celém světě mohl do roku 2030 stoupnout až o 75 %. Zatímco v roce 2008 trpělo rakovinou 12,7 miliard lidí, za 18 let jejich počet vzroste na 20,3 miliard. 

Vědci se domnívají, že důvodem je růst světové populace a její stárnutí – v současné době žije na světě sedm miliard lidí, avšak v roce 2030 jich bude podle odhadů ještě o 1,3 miliardy více. 

Kromě demografických vlivů se na zvýšeném výskytu rakoviny podepíšou i chybné stravovací návyky a nezdravý životní styl, který je typický pro bohatší země, tvrdí vědci.  

U některých druhů rakoviny se totiž má za to, že přímo souvisejí s konzumací nezdravého jídla, nadměrným popíjením alkoholu či kouřením. Jedná se například o nádorové onemocnění plic, prostaty či tlustého střeva a konečníku. 

Tzv. kolorektální karcinom, neboli rakovina tlustého střeva, pak představuje jedno z nejčastějších nádorových onemocnění. Jen v České republice je každoročně diagnostikováno na osm tisíc případů, což zemi řadí na první místo v žebříčku výskytu nemoci. A to i přesto, že pokud se její příznaky zachytí včas, léčba bývá poměrně úspěšná.

Ve stopách Západu

Vědci také poukázali na to, že zatímco v současné době jsou v rozvojových zemích běžnější zhoubné nádory, jež způsobují viry – například rakovina děložního čípku, v příštím desetiletí se situace změní. 

Chudé země totiž půjdou ve stopách „Západu“ a budou postupně přebírat jejich zlozvyky – především v oblasti životosprávy. Počet nádorových onemocnění tak prý stoupne až o 90 %.

Podle studie k tomu navíc přispějí i různé osvětové kampaně proti šíření jiných nemocí, jako je AIDS nebo malárie. Lidé se budou v jejich důsledku dožívat vyššího věku, čímž zhoubnému nádoru poskytnou dostatek času na to, aby se rozvinul, vysvětlují vědci. 

Ti ve svém výzkumu vycházeli z databáze Globocan, která obsahuje informace o pacientech trpících rakovinou ze 184 zemí světa.