V Paříži probíhá prezentace závěrečné zprávy projektu TGAE

„Think Global – Act European – Příspěvek evropských think tanků k francouzskému, českému a švédskému předsednictví (TGAE)“, je projektem think tanků Notre Europe a Fondation pour l’innovation politique (Fondapol). Do projektu bylo zapojeno třináct evropských think tanků včetně pražského Institutu pro evropskou politiku Europeum.

Během působení tria francouzského, českého a švédského předsednictví, od července 2008 do prosince 2009, je na programu jednání EU hned několik klíčových událostí – ratifikace Lisabonské smlouvy, revize rozpočtu, kampaň před volbami do Evropského parlamentu, uvedení nové Evropské komise do úřadu v roce 2009, přípravy nové podoby Lisabonské strategie po roce 2010 a vyjednávání nové globální dohody po vypršení Kjótského protokolu.

Třináct evropských think tanků (Bruegel, CER, CEPS, DemosEuropa, DIIS, ECFR, Eliamep, EPC, Europeum, Fondation pour l’innovation politique, Notre Europe, SWP, SIEPS) spolupracovalo na vytvoření precizních doporučení týkajících se zásadních strategických otázek zítřka a jejich následném předání novému předsednickému triu.

Projekt získal podporu francouzské, české a švédské vlády. Hlavním výstupem tohoto projektu je zpráva Think Global – Act European (vznikla pod vedením Elvire Fabry, ředitelky Fondation pour l’innovation politique a Gaëtane Ricard-Nihoul, generální tajemnice think tanku Notre Europe), kterou dnes její tvůrci slavnostně představí v prostorách Obchodní a průmyslové komory v Paříži.

Zástupci zmíněných třinácti think tanků při této příležitosti položí své dotazy mj. Jean-Pierre Jouyetovi, francouzskému státnímu tajemníku pro evropské záležitosti, Marku Morovi, náměstku místopředsedy vlády pro evropské záležitosti a Håkan Jonssonovi, švédskému náměstku ministryně pro evropské záležitosti. Této akce se zúčastní také někteří generální ředitelé Evropské komise, členové Evropského parlamentu a političtí leadeři z jednotlivých členských států (program akce lze stáhnout zde).

Zprávu je nyní možno stáhnout ve francouzském a anglickém jazyce na internetových stránkách projektu TGAE, ale také na stránkách Institutu pro evropskou politiku Europeum.

Partnery akce jsou Obchodní a průmyslová komora v Paříži, Aspen France Institute a Euractiv.fr.