V institucích EU je málo Čechů. Ministerstvo zahraničí spouští kampaň, která to má změnit

© European Union

Ministerstvo zahraničí spouští kampaň k posílení zájmu Čechů o práci v institucích Evropské unie. Česko je v nich nyní nedostatečně zastoupené, vzhledem k počtu obyvatel by mělo v EU působit asi dvakrát víc českých zaměstnanců, než tomu je nyní, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. Kampaň bude zaměřena především na absolventy vysokých škol.

Vzhledem k počtu obyvatel by měli Češi tvořit zhruba 2,1 procenta unijních zaměstnanců, české přihlášky na pracovní místa v Unii ale tvoří jen zhruba jedno procento ze všech volných míst. Ještě nižší je české zastoupení ve vrcholových pozicích, žádný z Čechů nepůsobí jako šéf některého z generálních ředitelství v Evropské komisi.

Celkově podle ministerstva zahraničí pracuje v unijních institucích kolem tisíce Čechů, z toho 550 v Evropské komisi, 190 v Evropském parlamentu, 90 v Generálním sekretariátu Evropské rady. Padesát Čechů pracuje v Evropské službě vnější akce, dva na pozici evropských velvyslanců na Islandu a v Kosovu. Další Češi působí ve Výboru regionů, v Evropském účetním dvoru nebo v Evropském hospodářském a sociálním výboru.

Kde má Česko zájmy, nemá „své“ evropské diplomaty

Ačkoli jsou diplomati vázáni svěřenými mandáty, nejsou to stroje bez myšlenek. Sami mohou něco ovlivnit, píše ve svém komentáři ředitel výzkumného centra AMO Vít Dostál.

Brusel není jen pro právníky

Ministerstvo zahraničí považuje posílení českého zastoupení v evropských institucích za svou prioritu i s ohledem na nadcházející české předsednictví v EU ve druhé polovině roku 2022. Organizuje proto bezplatná školení pro přijímací řízení do evropských institucí a propaguje možnosti uplatnění v EU na vysokých školách.

„V Česku je bohužel rozšířen názor, že EU a Brusel jsou pouze pro právníky, nebo absolventy humanitních studií. Opak je pravdou,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podle kterého se v institucích uplatní rozmanité profese od informatiků přes farmaceuty po odborníky na životní prostředí.

Češi mají v Evropské službě pro vnější činnost dost diplomatů, ale málo těch důležitých

S novou Komisí, nastoupil do role vysokého představitele EU bývalý španělský ministr zahraniční Joseph Borell. Jeho ambicí je efektivnější zahraniční politika EU. K tomu mu bude napomáhat i Evropská služba pro vnější činnost (ESVA), kde pracují i Češi. Jak si v ní stojí?

Kampaň, která má přilákat absolventy k práci v evropských institucích, připravilo ministerstvo zahraničí společně se Zastoupením Evropské komise v Česku a s Úřadem vlády. Akce je součástí vládní strategie, jejímž cílem je posílit české zastoupení v EU.