V Česku opět ožívá debata o přijetí eura, vláda ale novou měnu nepodporuje

© Pixabay

V českých obcích by se již brzy mohlo začít diskutovat o přijetí eura. Vláda si ale ke společné evropské měně drží nadále odstup.

Podpora Evropské unie se v České republice pomalu zvyšuje. To se však nedá říci o společné evropské měně euro. Podle letošního průzkumu CVVM je až 75 procent Čechů proti přijetí eura, což je o 2 procentní body více než v roce 2018.

Česko se řadí k osmi členským státům EU, které dosud společnou evropskou měnu nepřijaly. Zatímco Dánsko si vyjednalo výjimku a euro zavádět nemusí, dalších sedm států se k tomuto kroku zavázalo.

Kromě Česka je na seznamu také Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko. Mimo eurozónu stojí také Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko, které se však otevřeně k přijetí eura hlásí. Chorvaté by podle stávajících plánů měli začít platit eurem již v roce 2024.

Česká vláda vstup do eurozóny ale dlouhodobě nepodporuje.

„Rozhodně nechceme riskovat zásadní znehodnocení úspor našich občanů. V poslední době se navíc pravidla eurozóny podstatně změnila a lze obtížně odhadovat, jaké závazky by na ČR po jejím vstupu dopadly,“ uvedla loni ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Jak ale namítají podporovatelé eura, je nejvyšší čas, aby Česko své předsudky zahodilo.

Přijetí eura v ČR se opět odkládá na dobu neurčitou

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura.

Obecní besedy o euru

V poslední době se na české veřejné scéně objevují iniciativy, které chtějí negativní postoj Čechů k euru zvrátit. V českých obcích by se například brzy měly rozeběhnout občanské besedy o přijetí eura. Starosty k tomu dnes vyzval spolek Euro v Česku

„V tak zásadní věci je nutný národní konsenzus napříč regiony i napříč politickým spektrem. Proto je pro nás důležité jezdit za lidmi přímo do jejich obcí,“ uvedl prezident spolku Michael Pascal Večeř.

Obecních besed by se kromě občanů měli účastnit také politici z komunální, národní i evropské úrovně, ekonomové, odborníci a podnikatelé. Společně budou diskutovat o tom, jaké výhody i obavy euro přináší.

Spolek Euro v Česku ale není jedinou iniciativou prosazující euro, která se v Česku objevila. Již od začátku roku běží petiční kampaň Pro euro. Přihlásilo se k ní i několik českých politiků, například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nebo místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

Politické strany vyjadřovaly svůj postoj k přijetí eura i během kampaně před letošními evropskými volbami, přestože jejich zástupci v Evropském parlamentu o vstupu do eurozóny nerozhodují.

Hnutí ANO nicméně ve svém předvolebním programu uvedlo, že přijetí eura není „na stole“. Nejsilnější opoziční strana ODS rovněž zavedení evropské měny nepodporuje. Co se týče Pirátů, ti nejprve požadují přijetí konkrétních kroků, například pravidel pro bankroty států. Až poté by podle nich Česko mělo do eurozóny vstoupit. Vlažný postoj zastává i ČSSD a KDU-ČSL, které sice splnění českého závazku vůči EU podporují, ale na druhou stranu tvrdí, že s přijetím eura by se nemělo spěchat. Na opačné straně spektra pak stojí SPD odmítající jak euro, tak i EU, a proevropské strany TOP 09 a STAN, které euro podporují.

Navzdory skeptickému rozpoložení české politické scény spolek Euro v Česku tvrdí, že země je pro přijetí eura ideálně připravena. Eurozóna si navíc vytvořila záchranné mechanismy, které by jejím státům měly pomoci zvládnout blížící se finanční krize. Pokud Česko bude stát stranou, nebude moci záchranné systémy využívat.

Komise chce vydat přes dvě miliardy eur pro zájemce o vstup do eurozóny

Evropská komise do roku 2020 podpoří členské státy, které chtějí vstoupit do eurozóny, částkou překračující dvě miliardy eur. Navrhla i další kroky pro eurozónu, jako vytvoření stabilizační a investiční funkce.

K přijetí eura je nezbytný souhlas vlády

Klíčovou roli v přijetí eura sehrává Česká národní banka a ministerstvo financí, které každoročně posuzují připravenost země na vstup do eurozóny. Obě instituce ale opakovaně české vládě doporučily, aby na přijetí eura nespěchala. V loňské zprávě uvedly jako hlavní překážku nedostatečnou konvergenci, tedy přibližování ČR k ekonomické úrovni EU.

„Konvergence se sice v posledních letech obnovila, odstup u většiny klíčových ukazatelů, zejména pak cenové a mzdové úrovně, však zůstává značný. Nadále rovněž přetrvávají významné rozdíly vůči eurozóně ve struktuře českého hospodářství,“ uvedlo loni ministerstvo financí. Očekává se, že instituce brzy zveřejní novou zprávu, která ale rovněž nebude k euru pozitivně naladěna.

Rozhodnutí o přijetí eura svírá ve svých rukou vláda. Premiér Andrej Babiš však opakovaně prohlásil, že společné evropské měně nakloněn není. Podobně se k tomu staví i české odbory. Byznys naopak přijetí eura plně podporuje, české firmy totiž vyvážejí své zboží primárně do zemí Evropské unie, odpadly by jim tak transakční náklady.

Diskuse o zavedení eura se scvrkla na výroky euroskeptických politiků, tvrdí odborníci

Vstup do eurozóny není pro Českou republiku ani po 14 letech členství v Unii prioritou. O přijetí společné měny se nevede ani politická, ani společenská debata.