Unie proplatí Česku 77 milionů korun za repatriační lety

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Evropská unie proplatí Česku 77 milionů korun za repatriační lety, kterými se dostali ze zahraničí kromě Čechů i občané jiných členských zemí Unie. Dnes o tom informovalo ministerstvo zahraničí.

Česko za lety vypravované na jaře v době vrcholu koronavirové krize v Evropě zaplatilo 111 milionů korun. Letadla dopravila do Prahy 5082 Čechů, 934 občanů jiných zemí EU a 68 občanů mimounijních států.

EU Česku přispěje v nejvyšší možné míře, pokryje tedy 75 procent nákladů na lety, na jejichž palubě byli i občané jiných zemí Unie. „Očekávali jsme, že částka bude nižší, proto jsem velmi rád, že se nám ve většině případů podařilo získat celých 75 procent. Oceňuji snahu Evropské unie finančně se podílet na repatriacích více než 6000 občanů EU, pro které jsme naše letadla vyslali. Šlo o unikátní projekt a příspěvek EU je důkazem evropské solidarity,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Česko vypravuje repatriační letadla i autobusy. Na cesty domů přispívá i EU

Tisíce Čechů uvízly kvůli koronavirovým opatřením v zahraničí a české úřady je teď postupně přiváží zpět. Při repatriačních letech může ČR stejně jako další členské státy požádat EU o finanční a koordinační pomoc skrze tzv. mechanismus civilní ochrany.

Ministerstvo zahraničí vypravovalo repatriační lety od 14. března do 14. dubna. Umožnilo tak návrat občanům, kteří uvízli v zahraničí v důsledku omezení letecké dopravy po vypuknutí pandemie koronaviru. V dubnu Petříček řekl, že celkem v zahraničí v důsledku epidemie uvízlo 25.000 Čechů. Ministerstvo jim pomáhalo s návratem i dalšími způsoby, ambasády například vyjednaly povolení pro mimořádné lety soukromých dopravců do Česka, nebo pomohly zajistit místa v repatriačních letadlech jiných zemí EU. Letadla jiných států dopravila do Evropy 530 Čechů, nejvíc se na tom podílely Německo a Rakousko.

O proplacení části nákladů na repatriace z evropského rozpočtu rozhodla EU tento týden. Podle ministerstva zahraničí by peníze měly přijít do českého rozpočtu nejpozději začátkem podzimu.