Ukrajina v EU „lobuje v kremelském stylu“

Evropský parlament ve středu (10. listopadu) již podruhé odložil hlasování o rezoluci, kterou představitelé Ukrajiny chápou jako nepřátelskou. Kyjev se ji snažil zablokovat lobbyistickými aktivitami, které byly „velmi podobné“ těm kremelským, uvedli europoslanci pro EurActiv.

Odloženou rezoluci původně navrhli poslanci Evropské strany lidové (EPP). V její první verzi vyjádřili znepokojení ze „stále častějšího zastrašování a z rostoucích nedemokratických a autoritářských tendencí na Ukrajině.“

Podnětem k předložení rezoluce bylo vyjádření ukrajinských opozičních stran. Ty v říjnu kritizovaly soudní rozhodnutí, které prezidentu Viktoru Janukovičovi umožní zesílit kontrolu nad děním v zemi. Ústavní soud tak pohřbil změny, které přinesla v roce 2004 oranžová revoluce.

Prezident si nově bude moci vybrat svoji vládu, čímž se ukrajinský politický systém promění v prezidentský režim (EurActiv 7.10. 2010).

Návrh EPP vyjadřuje znepokojení ze značné koncentrace moci v rukou nových ukrajinských lídrů a i „z rostoucího počtu důvěryhodných zpráv o nepřiměřeném zapojení Ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) do domácí politiky a o jejím tlaku na novináře, politické představitele i zástupce občanské společnosti a jejich rodiny.“

Po zveřejnění návrhu zaznamenali novináři silnou lobbyistickou aktivitu, do níž se zapojily diplomatické i parlamentní kontakty. Při návštěvě ukrajinského premiéra Mykoly Azarova v Bruselu podepsala Janukovičova Strana regionů dohodu o spolupráci s druhou nejpočetnější frakcí v europarlamentu – Progresivní aliancí socialistů a demokratů (S&D).  

Při této návštěvě vysoce postavený ukrajinský diplomat EurActivu sdělil, že pevně věří, že rezoluce nebude nikdy přijata.

Zdržovací taktika

Na říjnové parlamentní schůzi ve Štrasburku poslanci EPP prosazovali rychlé projednání a schválení rezoluce. S&D ale uvedla, že rezoluci odmítne nebo bude hlasovat pro vlastní verzi textu, jehož slova byla mnohem mírnější. Nakonec získali socialisté podporu dalších parlamentních skupin a hlasování o rezolucích odsunuli. Údajně tím zabránili ovlivnění regionálních voleb, které se na Ukrajině konaly 31. října.                                                                                                  

Obdobná situace nastala tento týden ve středu. Socialisté prosadili odložení hlasování o konsolidovaném znění rezoluce, jež navrhla EPP a které podpořili liberálové, zelení i konzervativci. Podle bulharského socialistického europoslance Kristiana Vigenina je nová verze rezoluce „nevyvážená.“

Tentokrát socialističtí poslanci argumentovali tím, že by hlasování mohlo narušit summit EU-Ukrajina, který bude Brusel hostit příští týden (22. listopadu). Většina poslanců se také přiklonila k názoru, že by měl Parlament nejdříve prozkoumat zprávu konzervativního poslance Pawla Kowała (ECR), který vedl malou skupinu pozorovatelů ukrajinských regionálních voleb.

Na závěr poslanci rozhodli (171 ku 130 hlasům), že hlasování odloží na plenární schůzi, která je naplánovaná na polovinu prosince (13-16. prosince).

„Kremelský styl“

Poslanci EPP sice uznali porážku, ale obvinili ostatní frakce, že se nechaly ovlivnit ukrajinskou lobby.

Maďarský člen EPP György Schöpflin řekl EurActivu, že socialisté „Janukovičovi ustoupili všude, kde to jen bylo možné.“ „Chtějí-li takto postupovat, dobře, ale znamená to, že podkopávají svoji důvěryhodnost v oblasti demokracie a lidských práv.“ 

Schöpflin, který za studené války (1967-1976) pracoval pro BBC, ještě dodal, že se Ukrajinci od bývalého ruského prezidenta a nynějšího premiéra Vladimíra Putina naučili, jak zacházet se západoevropským publikem. Nové kyjevské vedení podle něj přesvědčilo západní Evropu o tom, že „pořádek“ na Ukrajině je, na rozdíl od nestability po oranžové revoluci, v zájmu EU. Stalin také zavedl „pořádek“, dodal Schöpflin.

Kristian Vigenin ale odmítl, že by S&D byla ovlivněna ukrajinskou lobby.

„K některým krokům (Strany regionů) jsme také kritičtí. Je to ale běh na dlouhou trať. Měli bychom pokračovat ve spolupráci, pokud toho budou (ukrajinští lídři) schopni a pokud se nevydají špatným směrem. Mohou se stát naším partnerem, i když to nebude zítra,“ uvedl Vigenin pro EurActiv.