Ukrajina může na asociační dohodu s EU zatím zapomenout

summit EU-Ukrajina 2011; zdroj: Rada EU.

I přesto, že je dohoda o přidružení mezi EU a Ukrajinou připravena, na včerejším (19. prosince) summitu, který se mezi zástupci evropské sedmadvacítky a ukrajinským prezidentem Janukovyčem odehrál v Kyjevě, k jejímu podpisu nedošlo. Brusel totiž ukrajinské úřady viní ze zpolitizování soudního procesu s bývalou premiérkou země Julijí Tymošenko.

Přípravné práce na asociační dohodě mezi evropskou sedmadvacítkou a Ukrajinou trvaly pět let. Smlouva měla být slavnostně podepsána na summitu obou partnerů, který proběhl v hlavním městě Ukrajiny včera. Jenže se tak nestalo. Brusel totiž ostře nesouhlasí s uvězněním bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenko, k němuž došlo letos v říjnu (EurActiv 31.10.2011), a ukrajinské úřady viní ze zpolitizování jejího soudního procesu.

„Velmi se obáváme především důsledků politicky motivovaných procesů na Ukrajině. Případ Tymošenko je pak jeden těch do očí nejvíce bijících,“ nechal se slyšet stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který novinářům potvrdil, že dohoda o přidružení, jejíž součástí je i dohoda o volném obchodě (DCFTA), je skutečně připravena.

Aby k jejímu podpisu došlo, země musí zreformovat svůj soudní systém tak, aby odpovídal mezinárodním standardům, řekl Rompuy. „Svoboda médií a shromažďování jsou pro vyspělou demokracii také klíčové. Nedostatky je proto třeba odstranit,“ dodal.

Jakýmis „testem“ pak v tomto ohledu budou parlamentní volby, které mají na Ukrajině proběhnout v říjnu příštího roku, uvedl europrezident. Do té doby může Ukrajina na podpis dohody s největší pravděpodobností zapomenout.

Obchod a špionáž

Paralelně se summitem EU-Ukrajina probíhala včera i státní návštěva ukrajinského premiéra Mykoly Azarova v Praze. Azarov se zde sešel s premiérem Petrem Nečasem a prezidentem Václavem Klausem, aby prodiskutovali ekonomické vztahy obou zemí a obnovili politický dialog, který přerušila letošní špionážní aféra, v jejímž důsledku došlo ke vzájemnému vyhoštění diplomatů.

„Česká republika jednoznačně podporuje proevropské směřování Ukrajiny. Ukrajina patří k našim prioritám v oblasti vnějších ekonomických vztahů a zahraničním obchodě,“ uved premiér Nečas.