Události ze srpna 1968 mají přesah do současnosti, upozornili účastníci konference v Bruselu

Český europoslanec Jaromír Štětina [© European Union, 2018]

V Evropském parlamentu na iniciativu českého eurposlance Jaromíra Štětiny dnes probíhala konference k připomínce 50. výročí okupace Československa. Události ze srpna 1968 představuje také výstava dobových fotografií Ladislava Bielika na chodbách europarlamentu.

Okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968 dnes v Evropském parlamentu připomněla konference a vernisáž výstavy snímků slovenského fotografa Ladislava Bielika. Její organizátoři i účastníci přitom upozorňovali, že půl století staré události mají svůj přesah i paralely také v současnosti.

„To, jakým způsobem se tehdy choval Sovětský svaz a to, jak se dnes chová Ruská federace, v tom existuje obrovské množství shod,“ řekl Jaromír Štětina, jehož vystoupení v sále sledovala řada europoslanců.

Právě Štětina spolu se svým slovenským kolegou Ivanem Štefancem a za podpory dalších českých a slovenských europoslanců dnešní setkání iniciovali.

Historii je nutné si připomínat po celé Evropě

Rusko podle Štětiny dosud nevyrostlo ze svých autokratických ambicí a nezmizely ani imperiální snahy Kremlu, patrné právě v roce 1968.

„Vezměte si Gruzii – Abcházii a Jižní Osetii, okupaci Krymu, útok na Donbas. My musíme ty historické paralely zdůrazňovat, aby si to naši kolegové ze starých zemí EU uvědomili,“ řekl ČTK europoslanec.

Podle Štětiny si trvající ruské ambice zjevně neuvědomuje například šéfka unijní diplomacie a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová. Ta mimochodem v pondělí ve svém projevu před vyslanci EU o stávající situaci ve světě a roli unijní diplomacie nepoužila slovo „Rusko“ ani jednou.

„Já mám dojem, že ona vůbec nechápe, jaké bezpečnostní riziko pro Evropu představuje Ruská federace,“ prohlásil český europoslanec.

Dějiny se opakují?

Cílem dnešních akcí v prostorách europarlamentu je proto podle něj nejen připomínat půl století staré události, ale také upozornit v europarlamentu, že tehdejší dění má přesah i do dneška.

„To, co se událo před 50 lety, je historická událost a dvě generace občanů naší země to na vlastní kůži nezažilo,“ poznamenal Štětina.

Adam Drda, který na dnešní konferenci zastupuje organizaci Post Bellum – Paměť národa, v rozhovoru se zpravodajem ČTK upozornil, že připomínka československých událostí z roku 1968 by se měla dotknout i následujících desetiletí.

„Okupace je ve světě často nahlížená jako něco, co trvalo jen první týden v srpnu (1968). Ona ale trvala 20 let a byla to dlouhá součást českých dějin,“ připomněl.

Podle něho je v současné České republice demokracie nejen ohrožena, ale výrazně ubývá.

„Má to s normalizačním režimem, který byl 20 let v Československu opřený o okupační armáda, určitou významnou souvislost, o které je dobré mluvit,“ dodal Drda.

Svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. EU si připomíná 50. výročí okupace Československa

Na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 dnes vzpomíná celá Evropa. Připomínky nešťastné etapy české a slovenské historie doslova zaplavily sociální sítě. 

Mezi dalšími vystupujícími dnes v europarlamentu byli také historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů a Grigorij Mesežnikov z bratislavského Institutu pro veřejné otázky.

Srpen 1968 připomíná v chodbách europarlamentu také výstava. Informační panely dodané Českým centrem Brusel doplňují dobové snímky fotografa Ladislava Bielika, včetně známého záběru muže, který v Bratislavě čelí okupačním tankům s odhalenou hrudí.