Tošenovský i Rouček chtějí znovu kandidovat v evropských volbách, Březina končí

Libor Rouček (ČSSD) a předseda EP Martin Schulz; zdroj: EP

Složení kandidátek jednotlivých stran pro evropské volby zatím s výjimkou KDU-ČSL známé není. Změnit by se to mělo během příštích týdnů. Svůj zájem o kandidaturu nicméně EurActivu potvrdili již nyní současní europoslanci Libor Rouček (ČSSD) a Evžen Tošenovský (ODS). Možnou kandidaturu za TOP 09, o které se nějaký čas spekulovalo, naopak popřel Jan Březina, který byl v roce 2009 zvolen za KDU-ČSL.

Na konci května 2014 se budou konat volby do Evropského parlamentu. Ten je jedinou evropskou institucí, která je volená přímo. Občané EU vyberou celkem 751 europoslanců a europoslankyň. Z České republiky jich bude 21, tedy o jednoho méně, než je tomu doposud.

Kdo se bude ucházet o české hlasy, by mělo být jasnější až během následujících týdnů. Strany totiž zatím příliš sdílné nejsou. Vítěze posledních evropských voleb ODS čeká volební kongres 18. a 19. ledna, ani po něm však s největší pravděpodobností kandidáty pro evropské volby znát nebudeme. Zvoleno zde bude pouze vedení strany.

I přesto se už však ozývají hlasy některých zájemců. Například současný europoslanec za ODS Evžen Tošenovský redakci sdělil, že se o kandidaturu bude znovu ucházet. Tošenovský byl během končícího období nejvíce vidět díky své aktivitě spojené s legislativou týkající se zřízení systémů satelitní navigace Galileo, který bude sídlit v Praze. Ta byla definitivně schválena vloni v listopadu.

Svou kandidaturu v jarních volbách potvrdil i další europoslanec, místopředseda Evropského parlamentu z let 2009 – 2011 Libor Rouček (ČSSD).

Březina i Roithová končí

Jediná strana, která zatím oficiálně zveřejnila část své kandidátky, je KDU-ČSL. Ta zvolila prvních deset kandidátů již na svém červencovém sjezdu v Olomouci. Lidovce povede do evropských voleb Pavel Svoboda, bývalý místopředseda strany, ministr bez portfeje a velvyslanec Stálé mise ČR při Radě Evropy. Dvojkou je bývalá úřadující předsedkyně strany Michaela Šojdrová.

Za lidovce naopak nebude znovukandidovat ani jeden z jejích současných europoslanců – tedy Zuzana Roithová ani Jan Březina. Spekulovalo se o tom, že by Březina mohl kandidovat za TOP 09, jak však redakci sdělil, bude této straně s přípravou voleb pouze pomáhat, kandidovat nebude.

Právě TOP 09 je zatím jedinou stranou, která dosud představila svůj program pro evropské volby.  Ten neobsahuje nikterak překvapivé priority. Strana podporuje například přijetí fiskálního paktu a úsporný rozpočet, staví se naopak proti dani z finančních transakcí či členství Turecka v Evropské unii.

Večerníček v čele Úsvitu?

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury by mělo mít jasněji příští úterý, kdy se schází poslanecký klub i výkonná rada. Ty by se měly zabývat právě otázkou evropských voleb. Podle svých slov už má strana o kandidátech jasno od listopadu loňského roku, konkrétní být však zatím nechce.

Nejčastěji se mluví o Jaroslavu Novákovi Večerníčkovi, výtvarníkovi, spisovateli a šéfredaktorovi Pivního magazínu. Večerníček kandidoval v říjnových poslaneckých volbách v Jihomoravském kraji, do Sněmovny se však nedostal.

Úsvit patří k nejeuroskeptičtějším stranám v českém parlamentu (přečtěte si například náš rozhovor s Tomio Okamurou). Podle Večerníčka se Úsvit ve svém programu pro květnové volby soustředí na „zrovnoprávnění postavení Čechů v EU“. „Považujeme například za skandální, že na rozdíl od civilizovaných zemí má EU normu na minimální DPH a nikoli na maximální,“ řekl redakci.

Úsvit by se také chtěl zaměřit na dovoz z asijských zemí. Ten je podle Večerníčka dumpingový, protože výrobci nerespektují některé výrobní normy a mají nižší standardy v ochraně zaměstnanců. Evropská unie nicméně toto kompenzuje uvalováním dovozních cel na dané výrobky.