Toryové zařadili zpátečku – referendum o Lisabonu zřejmě nebude

Britští poslanci z opoziční Konzervativní strany včera (2. listopadu) oznámili, že slibované referendum o Lisabonské smlouvě pravděpodobně nevyhlásí. Důvodem je přijetí výjimky pro Českou republiku, kterou prezident Václav Klaus podmínil dokončení ratifikačního procesu.

Britská Konzervativní strana, známá svým euroskepticismem, slíbila vypsat referendum o Lisabonské smlouvě, jestliže zvítězí v příštích ostrovních parlamentních volbách a ostatní členské země ještě nestihnou dokončit ratifikační proces smlouvy. První se podle odborníků a médií s největší pravděpodobností podaří, druhé se však pomalu stává utopií.

Poté, co irští voliči před měsícem schválili Lisabon v referendu (EurActiv 2.10.2009) a polský prezident připojil ke smlouvě svůj podpis, poslední zemí, která ještě ratifikační proces nedokončila, zůstala Česká republika. Naděje, se kterou toryové směrem k České republice pohlíželi, se však minulý týden rozplynula.

Evropský summit totiž zaručil českému prezidentovi Václavu Klausovi, který stojí na vrcholu ratifikační pyramidy v České republice, výjimku z Listiny základních práv EU (EurActiv 30.10.2009). Prezident jejím udělením podmínil svůj podpis Lisabonské smlouvě. Poslední překážka, která stála hladké ratifikaci v cestě, byla navíc probořena na dnešním (3. listopadu) zasedání Ústavního soudu, který ve svém verdiktu neshledal smlouvu v rozporu s českým ústavním pořádkem (článek EurActivu čtěte zde).

„Snažil jsem se vyhlídky na vypsání referenda udržet naživu, co nejdéle to šlo. Proto jsem neustále doufal, že prezident Klaus smlouvu nepodepíše,“ prohlásil lídr britských toryů David Cameron. Ten se dokonce již v červenci snažil prezidenta Klause přesvědčit, aby smlouvu zatím nepodepisoval a vyčkal, až konzervativci zvítězí ve volbách a vloží osud smlouvy do rukou Britů (EurActiv 24.9.2009).

Za toto jednáni si lídr britské Konzervativní strany podle listu Guardian vyslechl kritiku z úst evropských lídrů na summitu v Bruselu, který se konal minulý týden. Nejsilnější slova prý zazněla od francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a staronové německé kancléřky Angely Merkel.

V případě, že bude Lisabonská smlouva přijata, konzervativci nenechají věci tak, jak jsou, prohlásil také Cameron, ale odmítl upřesnit, co výrokem myslel. „Řekl jsem, že chceme vyhlásit referendum o Lisabonské smlouvě, ale upřímně, nyní se zdá, že se blížíme k momentu, kdy smlouva již nebude pouhou smlouvou, ale stane se součástí evropského práva,“ uvedl Cameron.

Konzervativní strana se proti zavedení Lisabonské smlouvy stavěla vždy na odpor. Důvod pro její odmítání je názor, že Lisabon je prvním krokem k vytvoření federální Evropy.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters.)