Topolánek nebude usilovat o funkci v čele IEA

Bývalý český premiér Mirek Topolánek se rozhodl stáhnout svou kandidaturu na funkci generálního ředitele Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Za důvod označil neschopnost Evropské unie shodnout se na jednom společném kandidátovi.

Mezinárodní agentura pro energii vznikla v průběhu ropné krize v sedmdesátých letech a v současné době působí jako poradce 28 členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), k nimž patří i Česká republika. 

IEA se zaměřuje na politiky týkající se ochrany životního prostředí, reformu trhu a spolupráci v oblasti energetických technologií a v jejím čele od roku 2007 stojí Japonec Nobuo Tanaka. Jeho mandát vyprší v létě. 

Český expremiér Mirek Topolánek se v posledních měsících netajil svými ambicemi stát se jeho nástupcem, dnes (4. února) ale svou kandidaturu, kterou v prosinci potvrdila vláda Petra Nečase, stáhl. V rozhovoru pro deník Právo Topolánek uvedl, že s návrhem přišel sám a zároveň popřel, že by jej k tomu donutily „strkanice“ na české politické scéně. 

A jaký důvod za Topolánkovým rozhodnutím hledat? Bývalý politik, který stál v čele české vlády v době předsednictví Radě EU ve druhé polovině roku 2009, prozradil, že ho ke stažení kandidatury přiměla neschopnost Evropské unie dohodnout se na jednom kandidátovi. 

„Důvod je celkem prostý. V rozhovoru před více jak půl rokem jsem uvedl, že šance je zhruba 30 procent, a pokud se EU nedohodne na jednom kandidátovi, tak nebude mít šanci žádnou. To se stalo, v prosinci se EU nedohodla,“ vysvětlil v rozhovoru Topolánek. 

Očekává se, že s oficiálním oznámením dnes před evropské politiky předstoupí současný premiér Petr Nečas, který společně s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a ministrem obrany Alexandrem Vondrou míří na bruselský energetický summit. 

Kromě Topolánka se o místo generálního ředitele IEA uchází například i bývalá nizozemská ministryně hospodářství a předtím i školství a vědy Maria van der Hoeven nebo současný šéf IEA Tanaka, který si chce vedení agentury zopakovat. Jeho šance je velká, protože za ním stojí Spojené státy a podporu přislíbila i Velká Británie.