Topolánek: Izrael má v Unii partnera, který mu rozumí

Mirek Topolánek se sešel s nejvyššími představiteli Izraele a Palestinské samosprávy. Jednalo se o obnově pásma Gazy a o vyhlídkách blízkovýchodního mírového procesu.

Předseda vlády v demisi, Mirek Topolánek, se včera, 23. dubna, sešel v Jeruzalémě s izraelským ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem a s předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem. V palestinském Ramalláhu se poté setkal s tamním předsedou vlády Palestinské samosprávy Salámem Fajjádem a s prezidentem Mahmúdem Abbásem.

„Pokud je konečným cílem ustavení samostatného palestinského státu, tak je na cestě k němu nutné splnit tři podmínky: udržet trvalý mír, posílit bezpečnost a zlepšit sociálně-ekonomickou úroveň obyvatel, (…) bez těchto předpokladů je dosažení konečného cíle ohroženo,“ řekl Topolánek.

Konečným cílem je mírové soužití izraelského a palestinského státu. Nová vláda Bejamina Netanjahua se ale zatím k principu dvou států nepřihlásila. Netanjahu zdůraznil, že je nutné si položit otázku, zda jde „pouze o koncept dvou zemí, nebo dvou zemí pro dva národy“.

Evropská komise zvažuje kvůli neurčitému postoji Netanjahuovy vlády přerušení jednání o akčním plánu EU-Izrael. Podle ministra zahraničí Avigdora Liebermana, který patří k zastáncům tvrdé linie vůči izraelským Arabům a Palestincům, vyjasní vláda svou politiku do dvou týdnů a veřejnost s ní seznámí v květnu, kdy se Netanjahu setká s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Po dnešním setkání s prezidentem Izraele Šimonem Peresem, Topolánek řekl, že nedoporučí ministrům zahraničí EU přerušit jednání o akčním plánu. "Věřím nové izraelské vládě a autoritám v celé této oblasti, věřím, že jim jde o to, aby se problém vyřešil," prohlásil Topolánek.

Podle Topolánka skutečnost, že Česko nemá početnou muslimskou menšinu, ani velmocenské ambice, tak jako některé jiné členské státy EU, nezkresluje vnímání izraelsko-palestinského konfliktu. "Česká republika je vždy na straně pozitivního řešení na Blízkém východě a ani po jejím předsednictví Evropské unii se na tom nic nezmění. Česká republika nemá politickou sílu na to, aby mohla bezprostředně pomoci. Izrael ale musí vědět, že má v unii partnera, který mu rozumí," ujistil Topolánek.

Během Topolánkovi návštěvy se účastníci jednání shodli, že obnova pásma Gazy bude probíhat v režii Palestinské samosprávy. Postoj Evropské unie k palestinskému radikálnímu hnutí Hamas se nemění, ubezpečil Topolánek.

Topolánek dále vyjádřil politování nad tím, že se Evropská unie aktivněji neangažuje v blízkovýchodním mírovém procesu. EU nesmí být jen tím, kdo se podílí na hospodářské pomoci Palestincům, řekl Topolánek.