Topolánek a Sarkozy budou hledat společný postoj

Český premiér Mirek Topolánek se tuto neděli v průběhu neformalního jednání klíčových států EU sejde ke zvláštním rozhovorům s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Kancléřka do Berlína svolala evropské představitele, aby sladili společný postoj před dubnový summitem G20.

Berlínské setkání je jednou z mnoha plánovaných schůzek, na kterých se má jednat o koordinované reakci EU na hospodářskou krizi, která Evropu zasáhla. Již minulý týden po setkání s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem český premiér oznámil svolání dvou mimořádných neformálních summitů EU.

První summit se má konat 1. března v Bruselu a evropští lídři zde mají najít řešení hospodářské krize. Zároveň české předsednictví doufá, že společně odmítnou protekcionismus. Impulsem ke svolání tohoto summitu byly snahy ze strany některých evropských států ochránit své národní trhy, především pak na francouzský protekcionistický plán pro automobilky (EurActiv 10/2/09).

Druhý summit bude v Praze a zaměří se na boj proti nezaměstnanosti, která v evropských státech neustále stoupá.

Na berlínské schůzce se český premiér má setkat s německou kancléřkou Angelou Merkel a především s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který nedávno označil české předsednictví za příliš pasivní. Společný postup je však podle Mirka Topolánka nezbytný pro řešení dopadů ekonomické krize. „Německo je nejen hostitelskou zemí této přípravné schůzky a hospodářsky nejvýznamnějším sousedem České republiky, ale podobně jako Francie jednou z klíčových ekonomik Evropské unie,“ okomentoval Mirek Topolánek tuto schůzku. „Francie navíc předávala předsednictví v Radě EU Česku a úzká spolupráce s prezidentem Nicolasem Sarkozym je předpokladem pro udržení efektivního tempa předsednictví,“ dodal. Zároveň doufá, že společná schůzka ukončí mediální dohady o tom, že by nenacházely „společnou řeč“. Francouzský prezident prý Topolánka přesvědčil, že české předsednictví podporuje.

Hlavními tématy berlínského setkání evropských států, jež jsou členy skupiny G20, budou otázky související s naplňováním tzv. plánu obnovy EU a především sjednocení pozic evropských států při jednání na mezinárodním poli. Vrcholný summit G20, za účasti České republiky jako předsedající země EU, se bude konat 2. dubna v Londýně a bude se především zabývat reformou globálního finančního systému.