Topolánek a Paroubek jedou „na kobereček“ do Bruselu

Předsedové dvou nejsilnějších českých partají staronovému předsedovi Evropské komise Barrosovi dnes a zítra vysvětlují, jak je to s ratifikací Lisabonu v Česku a s naším kandidátem na post komisaře. Mirek Topolánek po jednání uvedl, že s budoucností reformní smlouvy spojí svou politickou kariéru.

Mirek Topolánek a José Manuel Barroso dnes jednali v Bruselu o institucionální otázce číslo jedna: ratifikaci Lisabonské smlouvy v Česku a s ní souvisejícím jmenováním nové Komise. Na zítřek má pozvánku předseda ČSSD Jiří Paroubek a i když to sekretariát jeho strany nepotvrdil, projednávat se pravděpodobně budou stejné otázky jako dnes.

V posledních týdnech a měsících jednotlivé členské státy přicházejí se svými kandidáty na pozice eurokomisařů a lobbují za ně – háček je ovšem v tom, že se zatím neví kolik členů bude mít nová Komise. Lisabonská smlouva připouští, že jich bude stejně jako členských států (všechny s tím musí nejprve souhlasit) – tedy 27, nicméně podle stávající smlouvy z Nice to možné není. Ta totiž počítá s tím, že počet komisařů bude menší než 27.

Němci dali Lisabonu definitivně zelenou minulý pátek, kdy ke smlouvě připojil svůj podpis prezident Horst Köhler, Irové pravděpodobně řeknou tento pátek „ano“ v referendu a následně dokončí ratifikaci reformní smlouvy i Poláci (prezident Lech Kaczyński slíbil její podpis v případě souhlasu Irů).

Česko se tak během několika málo dnů může stát osamělým ostrůvkem v moři. Část senátorů ODS totiž dnes podala k Ústavnímu soudu stížnost týkající se rozporu Lisabonu s českou ústavou. Její obsah sice ještě není znám, nicméně mluvčí soudu už uvedl, že projednávání zabere asi tři až čtyři měsíce.

Prezident Václav Klaus podpis Lisabonu podmiňuje zamítnutím další senátorské stížnosti a spekuluje, že její ratifikaci pozdrží až do jara příštího roku. Tehdy se budou v Británii konat volby a favorizovaní Labouristé už slíbili, že pokud nebude schvalování smlouvy u konce, vyvolají o ní referendum. Nedávno dokonce vyšlo najevo, že šéf konzervativců David Cameron si kvůli tomu s Klausem dopisuje (EurActiv 24.9.2009).

Koho tam pošleme, pánové?

Když odhlédneme od toho, že si Česko už podruhé během jednoho roku může uříznout pěknou ostudu (poprvé kvůli pádu vlády během předsednictví), zbývá otázka, kdo v Bruselu vystřídá českého eurokomisaře Vladimíra Špidlu. Tedy, jestli vůbec někdo – v případě, že budeme jako jediní blokovat Lisabon, totiž pravděpodobně o komisaře přijdeme.

Spekuluje se o celé řadě jmen, jedno je ale jisté – dvě největší strany se zatím na společném kandidátovi neshodly, čímž pravděpodobně připravily Česko o jedno z prestižních míst v Komisi. Oficiálním kandidátem ODS je Alexandr Vondra, socialisté mluví o setrvání Vladimíra Špidly nebo o Janu Švejnarovi.

Topolánek: Lisabon projde, nebo skončím

Po dnešní schůzce s šéfem EK Barrosem Topolánek novinářům řekl (aniž by blíže upřesnil jak), že hodlá svou kariéru spojit s ratifikací Lisabonu. Zároveň apeloval na senátory ODS, aby k Ústavnímu soudu nepodávali další stížnost na reformní smlouvu. Ti však jeho volání nevyslyšeli – zástupce navrhovatelů Jiří Oberfalzer ji dnes odpoledne doručil.

„Připadá mi to nesmyslné a opravdu nás tito lidé dostávají do velké izolace. A musím říct tak, jak jsem spojil svou politickou kariéru s ratifikací lisabonské smlouvy v obou komorách parlamentu – a bylo to pro mě jako předsedu strany, která měla výhrady, velmi složité -, tak i svou další politickou kariéru míním spojit s tímto krokem. Nemíním vzít na odpovědnost to, že by Česká republika byla bez komisaře,“ uvedl dnes v Bruselu po jednání s Barrosem Mirek Topolánek (citovaný ČTK).