TOP 09 vstoupila do nejsilnější evropské politické strany EPP

Zdroj: Evropský parlament.

TOP 09, strana ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, se včera odpoledne stala součástí největší evropské politické strany, Evropské strany lidové (EPP). Její koaliční partner, občanští demokraté, z téže strany před posledními volbami do Evropského parlamentu v roce 2009 vystoupili a s britskými konzervativci vytvořili v EP vlastní antifederalistickou skupinu ECR.

„Jsem opravdu rád, že jsme se stali členy EPP. Tato strana je rozhodující stranou v Evropském parlamentu a pojí nás stejný přístup ke konzervativním hodnotám,“ uvedl Karel Schwarzenberg poté, co politické shromáždění evropských lidovců rozhodlo o přijetí strany TOP 09 do svých řad.

TOP 09 se tak stává po KDU-ČSL druhou stranou v evropském uskupení středopravých, křesťansko-demokratických a konzervativních stran, které má také nejsilnější zastoupení v Evropském parlamentu. Po volbách v roce 2009 do jeho křesel zasedlo 265 poslanců EPP. Pro srovnání, druhá největší strana, socialisté (PES), má v Evropském parlamentu 184 zástupců.

TOP 09, která vznikla až po posledních eurovolbách, zatím žádného zástupce v europarlamentu nemá. Jak ale Hospodářským novinám řekl volební manažer strany TOP 09 Jaroslav Poláček, členství strana považuje za přínosné i bez vlastních europoslanců.

Jak vyplývá z jeho slov, EPP může ministrům za TOP 09 sloužit jako platforma pro hledání partnerů pro prosazování společných zájmů v rámci EU. „Naši ministři jezdí do Bruselu, jsou tam pravidelná setkání ministrů zahraničí nebo ministrů financí, čili je snazší najít tam partnery, posiluje to naši vyjednávací pozici,“ sdělil Poláček deníku.

Tomu, že členství TOP 09 bude pro EPP přínosné, věří i slovenský europoslanec a bývalý ministr zahraničí za SDKÚ (která je rovněž členem evropské lidovecké strany) Eduard Kukan. „Jsem rád, že ta jednání skončila úspěšně. Aktivity této stany mohou být přínosné i přesto, že v EP nemá své poslance,“ uvedl Kukan dnes v online diskusi na Facebooku slovenského EurActivu.

Členství v EPP přivítali také lidovci (KDU-ČSL), kteří jsou s dvěma poslanci v europarlamentu a žádným poslancem ve Sněmovně do jisté míry v podobné pozici jako TOP 09. Předseda strany Pavel Bělobrádek věří, že členství v Evropské lidové straně, která stojí především na křesťansko-demokratických hodnotách a je obhájcem sociálně-tržního modelu ekonomiky, posune TOP 09 blíže ke středu. „Členství TOP 09 v EPP by mělo přiblížit politiku TOP 09 k sociálně tržnímu hospodářskému modelu,“ věří předseda lidovců.

Rýpnutí do svého koaličního partnera, ale také zároveň nejsilnějšího rivala na domácí politické scéně, si neodpustili ani občanští demokraté. Poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček ČTK řekl, že je „dobré vědět, že TOP 09, která se doma tváří jako obhájce úspor a nízkých daní, vstupuje do strany, která naopak jednomyslně hlasuje pro navyšování rozpočtu EU, pro zavedení nových celoevropských daní a proti jakýmkoli, byť sebemenším úsporám na straně unie“.

Jak již bylo řečeno, ODS se v roce 2009 od federalisticky smýšlející Evropské lidové strany odtrhla a v Evropském parlamentu si s britskými konzervativci, polskou stranou Právo a spravedlnost a hrstkou politiků z menších evropských stran založila Evropskou konzervativní a reformní skupinu (ECR).

Skupinu od počátku jejího vzniku doprovází kritika, že se opírá o politické síly, které mají blízko k extremismu. Spekuluje se také o tom, nakolik je frakce, která se spoléhá na jednotlivce z malých politických stran, vlastně stabilní. Samotní představitelé ECR, ale podobné úvahy vytrvale a důsledně odmítají. ECR má v Evropském parlamentu 54 europoslanců a je zde pátou největší frakcí.