Sněm TOP 09: Referendum o euru je projevem slabosti

Karel Schwarzenberg; autor: Karel Kreml.

Na probíhajícím celostátním sněmu dnes TOP 09 představila volební program pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Jeho obsah není nikterak překvapivý. Strana podporuje přijetí fiskálního paktu a úsporný rozpočet, staví se naopak proti dani z finančních transakcí či členství Turecka v Evropské unii.

V Praze se v těchto dnech koná celostátní sněm TOP 09. Kromě toho, že si na něm strana volí své vedení, představila dnes (7. prosince) také svůj volební program pro volby do Evropského parlamentu. Ty se uskuteční v květnu příštího roku.

„Chceme být aktivními účastníky dění v EU i diskuze o její současnosti a budoucnosti. Silná podpora myšlenky evropské integrace neznamená, že se na EU díváme růžovými brýlemi. Není nám vlastní nekritické přejímání všeho, co z orgánů EU vychází, ale ani apriorní nedůvěra a podezřívavost,“ uvádí se mimo jiné v dokumentu.

Úsporný rozpočet a ne FTT

Postoje, které k jednotlivým evropským otázkám strana zastává, rozhodně nelze označit za překvapivé. Spíše jde o pokračování toho, co jsme z úst představitelů strany mohli slyšet už v minulých letech (přečtěte si například rozhovor s Miroslavem Kalouskem).

V hospodářské politice strana podporuje přijetí fiskálního paktu. „Řešit rozpočtovou odpovědnost na evropské úrovni, nejen na té národní, považujeme za nutné. V případě vítězství populistických stran je snadné změnit národní rozpočtová pravidla a přivést zemi neodpovědnou politikou na hranici bankrotu,“ vysvětluje strana tento krok.

Topka se staví kladně i k přijetí eura, se vstupem do eurozóny však chce počkat až do okamžiku, „kdy na něj budeme po všech stránkách připraveni“. Na rozdíl například od ODS se však důrazně staví proti referendu o jeho přijetí.

„Nezříkáme se odpovědnosti za politická rozhodnutí související s naším členstvím v EU, přenášení této odpovědnosti na někoho jiného proto považujeme za laciný alibismus a projev slabosti,“ uvádí se v dokumentu.

V otázce evropského rozpočtu podporuje strana navýšení výdajů na kohezní politiku a s tím spojené investice v oblasti dopravní infrastruktury, energetiky či životního prostředí. Zároveň požaduje, aby jeho hodnota nepřesáhla 1 % HDP. Tento postoj, který zastávala vláda premiéra Nečase při vyjednávání víceletého finančního rámce pro období 2014-2020, byl v minulosti kritizován opozicí i částí odborné veřejnosti, podle které by Česko jako čistý příjemce z rozpočtu mělo podporovat co nejvyšší rozpočet (EurActiv 20.1.2012).

Oblast přímých daní by podle TOP 09 měla zůstat v rukou státu. Strana se také důrazně staví proti dani z finančních transakcí (FTT; financial transaction tax), která je podle ní populistickým opatřením, jež povede k úniku kapitálu mimo státy používající FTT.

S Tureckem jen partnery

Jako nejvýznamnějšího strategického partnera Evropské unie považuje TOP 09 Spojené státy americké. S těmi před nedávnem začala Unie vyjednávat dohodu o vytvoření zóny volného obchodu (TTIP; Transatlantic Trade and Investment Partnership). Jednání se však zpomalila poté, co se ukázalo, že USA sledují elektronickou a telefonickou komunikaci evropských institucí a také některých členských států včetně Německa a jeho kancléřky Angely Merkelové (EurActiv 8.7.2013).

S propojením obou otázek však TOP 09 nesouhlasí. „Jsme proti účelovému spojování jednání o vytvoření zóny volného obchodu s nesouvisejícími citlivými otázkami vzájemných vztahů, jako je například ochrana osobních údajů.“

V případě Turecka upřednostňuje strana rozvíjení vztahů na základě strategického partnerství. Aktivní politiku by měla Unie provozovat také vůči zakavkazskému regionu.

TOP 09 je na evropské úrovni součástí Evropské lidové strany (EPP), která má momentálně v Evropském parlamentu vůbec největší zastoupení. Podle europoslance Jana Zahradila (ODS; ECR) je na evropské úrovni politika evropských lidovců v podstatě neodlišitelná od evropských socialistů, se kterými EPP vytváří na půdě Parlamentu „nepsanou velkou koalici“. TOP 09 a ČSSD jsou podle něj na v evropských otázkách málo kritičtí a pouze „pohodlně plavou s proudem“.