TI: ČR potřebuje zákon o státní správě nebo financování stran

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Victor Habbick

Lidé v České republice stále výrazně vnímají korupci, ukázal nový průzkum Transparency International, který dnes (5. prosince) organizace zveřejnila. V žebříčku se Česko umístilo na 54. až 57. místě ze 176. Podle TI potřebuje ČR hodnověrnější protikorupční politiku, která bude mít také dostatečné finanční zdroje. Jak jsou na tom ostatní státy EU?

Česká republika je na tom s korupcí ve srovnání s ostatními členskými státy EU poměrně špatně. Podle letošního indexu vnímání korupce organizace Transparency International (TI) je situace horší pouze v šesti zemích EU. Jsou mezi nimi balkánské státy, Itálie, Lotyšsko a také Slovensko.

V celosvětovém srovnání se Česko umístilo na 54. až 57. místě, a nachází se tak ve společnosti Lotyšska, Malajsie a Turecka. Ze sta možných bodů dostala ČR 49. Podobný počet bodů má ještě například Kuba, o něco lépe je na tom africká Rwanda.

Premianty žebříčku jsou s 90 body Dánsko, Finsko a Nový Zéland. Ze zemí EU je na tom dobře také Švédsko (4. místo) a Nizozemsko (9. místo). Nejhorších výsledků naopak dosáhly v globálním srovnání Afghánistán, Severní Korea a Somálsko.

Hodnověrná politika

TI žebříček sestavuje od roku 1995. Vychází přitom z průzkumů, v jejichž rámci respondenti hodnotí schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých oblastech veřejné správy, transparentnost institucí, a míru zneužívání veřejných funkcí a prostředků.

Česká republika se v něm poprvé objevila v roce 1996, kdy skončila na 25. místě z 54 hodnocených zemí. Nejlepší pozici měla v letech 2007 a 2008, kdy mezi 180 státy figurovala na 41. až 45. místě. V následujících  letech se postavení Česka zhoršilo.  V roce 2009 jsme se umístili na 52. místě, v roce 2010 na 53. místě a loni na 57. příčce.

„Chce-li vláda, aby Česká republika dosáhla v indexu lepších výsledků, musí být její protikorupční politika hodnověrnější, ale musí ji také podpořit dostatečnými finančními a lidskými zdroji. Bez lidí a peněz žádná strategie nic nevyřeší,“ uvedl projektový vedoucí české kanceláře TI Radim Bureš.

Česká Transparency ve své tiskové zprávě zdůraznila, že vláda by měla co nejrychleji přijmout především kvalitní zákon o státní správě, pravidla pro financování politických stran nebo zákon o státním zastupitelství. Je prý také důležité posílit kontrolu hospodaření státních firem.

„Nezapomínejme na řadu dalších, méně často zmiňovaných oblastí, kde dochází k obrovskému plýtvání: evropské fondy, předimenzované IT zakázky, chybějící regulaci vodárenství nebo zoufalé hospodaření Správy státních hmotných rezerv,“ dodal ředitel David Ondráčka.

Kvůli korupci bez Schengenu

Z evropských států skončilo nejhůře Řecko. Oproti minulému roku si vyměnilo místo s letos předposledním Bulharskem. Právě Bulharsko s Rumunskem má přitom problémy s přijetím do schengenského prostoru – a jedním z důvodů je právě nedostatečný boj proti korupci (EurActiv 2.3.2012).

„Výsledky průzkumu by měly být pro EU varovným signálem, aby od svých členských států vyžadovala více informací a zodpovědnosti,“ prohlásila analytička TI se zaměřením na EU Jana Mittermaierová.

V některých členských zemích podle ní vnímání korupce zvyšuje zejména nedostatečná kvalita soudních systémů, slabá veřejná kontrola a blízké vazby mezi vládami a byznysem.