Téměř tři čtvrtiny Čechů chtějí zůstat v EU

zdroj: Evropská komise.

Setrvat v EU si přeje 74 % občanů České republiky. Více jak polovina z nich by ale uvítala, pokud by došlo k omezení pravomocí unijních institucí. Vyplynulo to z nejnovějšího průzkumu agentury IPSOS.

Zůstat v EU si podle průzkumu, který dnes (6. května) zveřejnila agentura IPSOS, přejí téměř tři čtvrtiny oslovených českých občanů. I přesto jsou ale Češi považování za nejméně proevropsky smýšlející národ. Průzkum probíhal ve dvanácti vybraných členských zemí EU. 

EU by opustilo 26 % české populace, zbytek si přeje v evropské osmadvacítce zůstat. 46 % ze všech oslovených ale uvedlo, že by v EU zůstalo – avšak pod podmínkou, že dojde k omezení unijních pravomocí. Podobně smýšlí 29 % Poláků, 26 % Němců a 19 % Maďarů. 

Zatímco 33 % Maďarů, 20 % Poláků a 18 % Němců si přeje společnou evropskou vládu, z Čechů s tím souhlasí jen 6 % (z celkového počtu respondentů). 11 % všech oslovených Čechů by chtělo, aby došlo k posílení unijních pravomocí a 12 % respondentům vyhovuje současný status quo. 

Německo vs. Velká Británie 

Za nejvlivnější zemi v EU je považováno Německo. Uvedlo to 66 % všech respondentů a 54 % Čechů.

„Je zajímavé, že 14 % Čechů a stejné procento Maďarů považuje za nejvlivnější zemi v rámci EU Velkou Británii,“ všímají si také autoři průzkumu.

Za zemi s nejslabší ekonomikou je považováno Řecko, které se již několikátým rokem nachází v hospodářské recesi. Myslí si to 38 % všech respondentů (a 36 % Čechů). 

Za největšího spojence považují Češi Slováky (30 %) a Němce (18 %). Naopak za nejslabšího spojence máme Řeky (13 %), Rumuny (8 %) a překvapivě Poláky (6 %).

Jak již bylo řečeno, průzkum probíhal ve vybraných členských státech EU – kromě České republiky také v Belgii, Francii, Německu, Velké Británii, Itálii, Polsku, Španělsku, Švédsku, Nizozemsku, Chorvatsku a Maďarsku. V České republice se ho zúčastnilo 1.000 respondentů.

Autor: Lucie Bednárová.