Telička: Volil bych Drahoše, Horáčka, nebo Fischera. Podle toho, kdo bude mít na Zemana nejmenší ztrátu

Telička Zeman

© European Union, 2017

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička by podle svých slov rád volil v prezidentských volbách Jiřího Drahoše, Michala Horáčka, nebo Pavla Fischera. Uvažuje prý takticky a chce, aby rozdíl mezi Zemanem a jeho soupeřem nebyl po prvním kole příliš velký. Zemanovi vyčítá nesplněné sliby.

Prezident Miloš Zeman neplní své sliby a v případě svého znovuzvolení by respektoval vládu ještě méně než dosud. Novinářům to dnes řekl místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (nestraník), podle kterého by opětovné zvolení Zemana bylo špatnou zprávou pro Česko.

„Myslím, že Miloš Zeman ve druhém mandátu může být ještě autonomnější od vlády než v prvním mandátu. A pak si musíme položit otázku, kdo vlastně má vliv na politiku Hradu,“ řekl Telička. Zeman bývá kritizován kvůli angažování poradce Martina Nejedlého, který má vazby na ruské podnikatelské prostředí.

Zejména kvůli zastávání zahraniční politiky odlišné od politiky kabinetu Telička Zemana v minulosti kritizoval. Nejsilněji to bylo patrné loni při Zemanově projevu v Radě Evropy, kde prezident v rozporu s postojem vlády označil ruskou anexi Krymu za hotovou věc a vyzval ke zrušení sankcí, které EU a USA na Rusko kvůli tomuto činu uvalily.

Zeman měl úroveň, kterou ale ztratil

Telička v uplynulých týdnech vedl na internetu kampaň, ve které také upozorňoval na prezidentovy nesplněné sliby.

„Těžko hledám slib, který by Zeman splnil,“ řekl dnes novinářům. V kampani mimo jiné připomněl Zemanovo tvrzení z doby před jeho prvním zvolením, že by o druhé funkční období neusiloval, slib, že si Zeman nepřivede na Hrad žádné poradce, nebo právě prohlášení, že by prezident neměl vést jinou zahraniční politiku než vláda.

Místopředseda Evropského parlamentu ovšem také řekl, že osobně má z minulosti ze spolupráce se Zemanem dobré zkušenosti. Zmínil například dobu, kdy pracoval jako náměstek a později první náměstek na ministerstvu zahraničí (1998–2002) během Zemanovy vlády.

„Zažil jsem s ním nejrůznější jednání v zahraničí, kdy převyšoval své protějšky. Bohužel ale musím konstatovat, že to byl jiný Miloš Zeman než dnešní hlava státu,“ řekl Telička.

Šanci má nejsilnější soupeř Zemana

Telička také uvedl, že se zatím definitivně nerozhodl, pro koho bude v prezidentské volbě hlasovat. Podle něj ale je důležité, aby daný kandidát byl kvalitní a proevropský. Zvažuje prý volbu Jiřího Drahoše, Michala Horáčka nebo Pavla Fischera.

Zároveň uvedl, že uvažuje takticky a chce, aby rozdíl mezi Zemanem a jeho soupeřem nebyl po prvním kole příliš velký a aby se nevytratila motivace voličů.

„Pokud by byl rozdíl 20 % [mezi Milošem Zemanem a dalším postupujícím do druhého kola volby], tak se obávám, že to nebude mobilizovat lidi,“ myslí si. „Když to bude nějakých 10 nebo 12 %, tak do druhého kola vidím šanci,“ dodal.

Na dalším kandidátovi Mirku Topolánkovi podle Teličky leží politická zodpovědnost z minulosti, která je problematická, řekl v narážce na kauzy z doby Topolánkova působení v politice. Je mu například vyčítáno úzké napojení na lobbistu Marka Dalíka, který je v současné době ve vězení kvůli podvodu v kauze nákupu obrněnců Pandur.

„Jeho kandidatura by mohla být vnímána jinak, kdyby se vrátil před nějakým časem do politiky, někde získal mandát a sám sobě vytvořil příležitost být viděn v jiném světle než optikou jeho bezprostředního okolí z dob premiérování,“ řekl novinářům.

Při svém působením na postu předsedy Evropské rady v době českého předsednictví v roce 2009 podle něj Topolánek prokázal kvality a dokázal pracovat konstruktivně. Na zvláštní postavení a sílu svého jména v Evropě by prý ale kvůli tomu neměl spoléhat, odpověděl Telička na dotaz EurActivu.

„V politice pár let nejste, a pokud nemáte skutečně silné postavení, které jste si vybudoval tím, že jste v nějakém hlavním proudu a výrazně ho ovlivňujete, tak nikdy nemůžete říct, že to postavení máte,“ myslí si. Český premiér podle něj v takové pozici v rámci EU zatím nikdy nebyl.