Telička: Spolupráce ANO a evropských liberálů není ještě jistá

Pavel Telička; zdroj: Evropská komise

Byl jsem sice kontaktován několika členy evropských liberálů (ALDE), nicméně šlo pouze o sondážní rozhovory, nemluvili jsme o konkrétní spolupráci, řekl redakci pravděpodobný lídr evropské kandidátky hnutí ANO Pavel Telička. ALDE, uvnitř kterého momentálně sílí spor o budoucím směřování Unie, debatovalo o svých prioritách na víkendovém kongresu.

V říjnových poslaneckých volbách uspěla také nová politická uskupení – ANO 2011 a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Dá se tedy předpokládat, že by obě strany mohly získat dostatečný počet hlasů také v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.  

Zatímco postoj Úsvitu je poměrně silně euroskeptický (přečtěte si rozhovor s Tomiem Okamurou), odhadnout vztah ANO k evropským otázkám je poměrně složité. Šéf hnutí Andrej Babiš se staví poměrně skepticky například k přijetí eura. Na druhou stranu se stále častěji mluví o spolupráci hnutí s evropskými liberály (ALDE), kteří patří mezi největší zastánce evropské integrace.

Podle Pavla Teličky, bývalého eurokomisaře, který bude s největší pravděpodobností lídrem kandidátky hnutí ANO pro nadcházející eurovolby, však tato spolupráce zatím jistá není. Jak řekl EurActivu, byl zatím kontaktován šéfem parlamentní skupiny ALDE Guy Verhofstadtem, s nímž se již setkal, a Grahamem Watsonem, předsedou evropské strany ALDE. Tato schůzka byla odložena. Jako host na Radě Evropské demokratické strany (EDP), která je také součástí parlamentní frakce ALDE, se pak viděl s předsedy EDP Françoisem Bayrouem a Francescem Rutellim.

„Ve všech případech šlo o neformální sondážní rozhovory. Věc zatím není v rovině, že bychom již konkrétně probírali spolupráci,“ řekl redakci Telička.

I spekulace o možné spolupráci liberálů a ANO však na reakce nenechala dlouho čekat. „Předsedou ALDE je Guy Verhofstadt, belgický expremiér a fanatický eurofederalista. Ve svých knihách prosazuje Spojené státy evropské, je zastáncem zavedení daně z finančních transakcí, vzniku vlastních rozpočtových zdrojů EU, přetvoření Komise na eurovládu nebo vydávání evropských dluhopisů,“ uvedl na svém facebookovém profilu europoslanec za ODS Jan Zahradil a dodal, že podle něj je i Angela Merkelová ve srovnání s Verhofstadtem euroskeptik.

„Jsem opravdu zvědav, jak se bude panu Babišovi v tomto spojenectví líbit. Ale asi je mu to jedno. Stejně jako českým voličům,“ domnívá se Zahradil.

Nejednotná ALDE?

Ke komu má ANO na evropské půdě nejblíže, lze tak zatím odhadnout poměrně složitě. „Shodneme se s těmi proevropskými subjekty, které stejně jako my chtějí efektivní řešení aktuálních věcných problémů, jež navíc zajímají či dokonce trápí české občany a podniky,“ řekl Telička redakci.

Ani postoj strany ALDE ke klíčovým evropským otázkám, však není jednoznačný. Bývalý eurokomisař Frits Bolkestein, který je také členem liberálů, totiž před nedávnem kritizoval Verhofstadtův eurofederativní postoj. Podle analytiků se tak ve straně formují dva poměrně rozdílné názorové proudy.

Liberálové diskutovali o budoucnosti Unie také na svém víkendovém kongresu v Londýně. Na něm však spíše než spojení „evropský superstát“ zaznívaly teze o demokratičtější a efektivnější Unii.

ČR potřebuje silnou komisi

Verhofstadt také uvedl, že se bude ucházet o pozici lídra strany pro nadcházející volby. Ten by měl být zároveň kandidátem liberálů na post šéfa Evropské komise. Ve stranických primárkách by měl vyzvat současného komisaře pro měnové a hospodářské záležitosti Olliho Rehna, který zájem o tuto pozici vyjádřil již na konci srpna (EurActiv 23.8.2013).

Podle svých slov Telička mezi kandidáty svého favorita má, své preference zatím sdělovat nechce. „Každopádně bych ve vedení Evropské komise a v Komisi vůbec rád viděl silné a kompetentní osoby. České republice slabá Komise neprospěje,“ dodal redakci.

Pavel Telička byl prvním českým eurokomisařem a to od května do listopadu roku 2004. Jeho portfoliem bylo zdraví a ochrana spotřebitele.