Tahanice o komisaře končí, do Bruselu pojede Jourová. Získá regiony?

ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová a komisař pro regionální politiku Johannes Hahn; zdroj: Evropská komise.

Dlouhý vládní boj o pozici českého kandidáta do Evropské komise končí. Stane se jím ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Sociální demokraté stáhli svého kandidáta, bývalého ministra financí Pavla Mertlíka. Jourová by nejraději získala post pro komisaře pro regionální rozvoj, konkurovat ji ale bude dosavadní rakouský komisař Johannes Hahn.

Po týdnech neprůchodných jednání se českou kandidátkou na post eurokomisařky stala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Dohodla se na tom v pondělí dopoledne koaliční rada.

Sociální demokracie na post dlouho prosazovala bývalého ministra financí Pavla Mertlíka. „Sociální demokracie se rozhodla v rámci koaliční shody tuto kandidaturu stáhnout a podpořit nominaci paní Jourové. Bude to v zájmu České republiky, abychom získali lepší kompetence v rámci Evropské komise,“ řekl v pondělí na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka.

„Z konzultací s panem Junckerem vyplynulo, že Česká republika by posílila svoje šance, pokud by nominovala ženu,“ vysvětlil premiér. Podle něj by Evropský parlament nepodpořil nominaci Evropské komise, pokud by v ní bylo méně než devět žen.

Podle premiéra by Česko mělo usilovat o silnější ekonomický resort, například dopravu, průmysl nebo regionální rozvoj. Ten by Věře Jourové seděl nejvíce. Evropskými fondy se zabývala nejen ve státní sféře jako ministryně a náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj, ale také v soukromém podnikání jako konzultantka.

O post se utká s dosavadním rakouským komisařem Johannesem Hahnem, který v resortu působil už v minulém funkčním období. V Komisi ovšem není obvyklé, že by její členové pokračovali ve stejných resortech, zpravidla se posouvají na ty prestižnější.

Babiš: Je to ztráta

Už když předminulý týden hnutí ANO představilo Věru Jourovou jako náhradu za politicky zjevně neprůchodného Pavla Teličku, uznávali sociální demokraté, že ministryně pro místní rozvoj je kvalitní kandidátkou a není moc důvodů, proč by se nominantkou České republiky nemohla stát.

„Jsem rád, že jsme dospěli ke shodě,“ řekl místopředseda vlády Andrej Babiš. „Je velká šance získat zajímavé portfolio, i když jsem nedělal rozdíl mezi muži a ženami.“ Podle ministra financí je nominace Jourové pro hnutí ANO ztrátou.

„Je jednou z našich nejoblíbenějších političek, ale řekli jsme si, že to uděláme pro naši zemi.“ Proto je prý nominace Věry Jourové spíše ústupkem hnutí ANO. Na druhou stranu je podle zákulisních informací pro Andreje Babiše výhodná. Zbaví se tak totiž nejvýznamnější vnitrostranické oponentky.

Výměnou za získání nominace na eurokomisařku ČSSD s hnutím ANO vyjednalo programové ústupky. Mluví se o vyšším nárůstu minimální mzdy, nebo platů hasičů a policistů. Minimální mzda by se tak od Nového roku měla navýšit o 700 korun. Podle premiéra se pohybuje pod částkami ostatních zemí v regionu.

Zlepšit obraz Unie

Andrej Babiš si slibuje, že by Věra Jourová jako vládní favoritka průzkumů veřejného mínění mohla posílit povědomí české veřejnosti o dění v Bruselu. „Doposud naši komisaři byli velice nevýrazní,“ myslí si místopředseda vlády a ministr financí.

Kromě dobrého vykonávání funkce komisařky to za svoji prioritu označila i Věra Jourová. „V České republice by Evropská unie měla mít lepší jméno, měla by se více vysvětlovat. To je jeden z úkolů českého eurokomisaře.“

Kandidátku ještě schvalovat celá vláda. Poté ji musí schválit parlamentní Výbor pro evropské záležitosti. Po něm by vláda kandidaturu ještě potvrdila a odeslala do Evropské komise.

Nominaci Věry Jourové přivítal předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. „Je jednou z nejlepších ministryní, navíc problematiku Evropské unie velmi dobře zná. Připravovala evropské strukturální fondy a docela se jí to podařilo.“

Autor: Jan Pavec