SZP: Po návštěvě Cioloşe vládne v ČR mírný optimismus

Zdroj: Ministerstvo zemědělství.

Jedna z hlavních obav české vlády při vyjednávání podoby společné zemědělské politiky po roce 2013 se možná nenaplní. Komisař pro zemědělství Dacian Cioloş během své včerejší návštěvy Česka uvedl, že i v případě zastropování dotací pro velké farmy by členské země neměly o celkový objem peněz na podporu zemědělců přijít.

„Opatření obsažená v současné reformě by neměla velké farmy poškodit. Finanční příspěvek pro Českou republiku by klesnout neměl,“ uvedl včera na tiskové konferenci evropský komisař pro zemědělství Dacian Cioloş.

Návrhy Komise podle něj spíše směřují k lepšímu a transparentnějšímu využívání peněz z evropských fondů. Touto cestou je také možné společnou zemědělskou politiku do budoucna obhájit před veřejností, která ji ze svých daní financuje, řekl dále komisař. Připomněl ale, že diskuse o budoucnosti společné zemědělské politiky po roce 2013 je stále na začátku. „Zatím se jednalo pouze o její orientaci, konkrétní návrhy představíme až v říjnu 2011.“

Evropská komise v listopadu 2010 představila první návrh reformy společné zemědělské politiky (EurActiv 19.11.2011). Zemědělské dotace podle ní měly být nastaveny spravedlivěji než v současném systému, který zvýhodňuje farmáře ze starých členských zemí. Počítá zároveň s větším důrazem na dodržování zemědělských postupů, které jsou šetrné vůči krajině a na podmínění přímých plateb plněním ekologických kritérií.

Česká republika dokument obecně přivítala, ale k některým bodům má výhrady. Nejsilněji zřejmě proti tzv. zastropování přímých plateb, které by znamenalo snížení dotací velkým zemědělským podnikům. Ministerstvo odhaduje, že by takto mohli čeští zemědělci přijít o 6-12 miliard korun ročně.

Dobré zprávy?

Po včerejší návštěvě komisaře Cioloşe, pod jehož vedením bude nový návrh reformy vznikat, ale v Praze zavládl mírný optimismus. Ministr zemědělství Ivan Fuksa ocenil, že by se případné zastropování plateb pro velké farmy nemělo dotknout celkového objemu tzv. národní obálky. „Začínáme se v názorech sbližovat,“ řekl ministr novinářům.

Fuksa dodal, že je zároveň důležité, aby „podmínky využití celého objemu národní obálky nebyly podmíněny kofinancováním, a tudíž nezatěžovaly národní rozpočty“.

Čeští zemědělci se dále obávají zvýšeného tlaku na dodržování zemědělských postupů šetrných k životnímu prostředí (v bruselštině známém též pod názvem „greening“) a varují před jeho neblahými dopady na konkurenceschopnost zemědělského sektoru.

Dacian Cioloş ale včera uvedl, že zemědělství nemůže být konkurenceschopné bez kvalitní půdy nebo vodních zdrojů. Spotřebitelé si podle něj musí zachovat důvěru v zemědělskou produkci. „Bez ní se zemědělství rozvíjet nebude,“ uvedl a dodal, že „kvalitu zemědělské produkce nelze zvyšovat na úkor životního prostředí“. Komise podle něj zároveň souhlasí s tím, že opatření související s ochranou životního prostředí je třeba zjednodušit.

Ministr Fuksa, kterého Cioloş blíže informoval o představách Komise ke greeningu, po jednání uvedl, že českou stranu uklidnilo, že řada postupů, o nichž Brusel nyní uvažuje, se v České republice již uplatňuje a tudíž by pro české zemědělce nemusely znamenat dodatečnou zátěž.

Mezi českými výhradami k prvotnímu listopadovému návrhu Evropské komise patří také důraz na slovo „spravedlivější“. Nechceme další přechodná období, zní od té doby z České republiky. Způsob rozdělování dotací v nových a starých členských zemích musí být „spravedlivý“ nejen „spravedlivější“, je slyšet opakovaně z Ministerstva zemědělství.

Komisař Cioloş k tomu na dotaz EurActivu řekl, že bude záležet ještě na dalších jednáních. „Někteří si přejí co nejkratší přechodné období, jiní co nejdelší. Shodu budeme muset hledat uprostřed, bude se hledat i v Evropském parlamentu,“ uvedl.