Švýcarské kvóty jsou podle vlády nešťastné, Čechů se prý ale nedotknou

Zdroj: WikimediaCommons.org; autor: warrenski.

Ministerstvo práce označilo rozhodnutí švýcarské Spolkové rady zavést kvóty na pracovní povolení pro občany ČR a dalších nových členských zemí za nešťastné. Premiér Petr Nečas pro EurActiv uvedl, že trhy by se měly v době hospodářské krize naopak otevírat.

„Jakkoli chápeme citlivost otevírání pracovního trhu zahraničním pracovníkům ve Švýcarsku, ekonomické analýzy ukazují, že přínosy volného trhu a tedy i volného pohybu pracovních sil jsou pro rozvoj evropské ekonomiky nesporné,“ řekl premiér Petr Nečas redakci.

Podle tiskové mluvčí ministra práce a sociálních věcí Viktorie Plívové je švýcarské rozhodnutí o zavedení selektivních kvót sice „nešťastné“, ale ministerstvo žádné zásadní dopady neočekává. „Počet osob, které přichází do této evropské země z osmi nových členských států EU je ve srovnání s dalšími členy EU zanedbatelný, Česka samotného se zavádění kvót fakticky nedotkne,“ sdělila EurActivu.

Švýcarská Spolková rada včera rozhodla, že země od 1. května 2012 částečně omezí volný pohyb pracovníků z osmi nových členských zemí jako je Česká republika, Slovensko nebo Polsko. Omezení se bude týkat povolení k pobytu typu B EU/EHS, které mohou pracovníci ze zemí Evropské unie získat po předložení pracovní smlouvy alespoň na jeden rok. Povolení se vydává na dobu pěti let.

Přestože Švýcarsko není členem Evropské unie, od roku 2008 je součástí schengenského prostoru bez hranic. Země si v té době vyjednala přechodné období, které umožňovalo omezit vstup pracovníků z nových členských zemí na jeho pracovní trh. Toto období vypršelo v loňském roce. Švýcarsko se ale nyní odvolává na zvláštní dodatkový protokol, podle nějž má právo do roku 2014 uvalit na konkrétní typ povolení k pobytu kvótu v případě, že počet žadatelů o povolení bude o víc než 10 % převyšovat průměrný počet povolení vydaných v předchozích třech letech (EurActiv 18.4.2012).

Česká republika spolu s dalšími novými členskými zeměmi proti jakýmkoli omezením pohybu osob na pracovním trhu Evropské unie dlouhodobě protestuje. Podle Petra Nečase je „zvlášť v době hospodářské krize potřeba trhy otevírat“.

„Podle zkušeností řady jiných zemí i názorů odborníků nemá volný pohyb pracovníků hmatatelný dopad na zaměstnanost domácích občanů,“ řekl premiér.

Podle Plívové daly nespokojenost se švýcarským rozhodnutím najevo i ostatní země Visegrádské čtyřky (Česká republika v tomto pololetní skupině V4 předsedá). „Státy zemí V4 deklarovaly zklamání a nesouhlasný postoj vůči takovému postupu švýcarské vlády a zároveň vyjádřily přesvědčení, že švýcarská vláda své rozhodnutí brzy ještě přehodnotí,“ uvedla.