Švédové se nás zastali a odsoudili Kanadu

Švédské předsednictví včera kritizovalo zavedení víz pro Čechy cestující do Kanady a vyslovilo se pro reciproční opatření. Kanadský tisk mezitím nenechává na tamním kabinetu nit suchou a odsuzuje zkostnatělý azylový systém. Z Hradu se ozval prezident Klaus – prý ztrácíme státní suverenitu.

Některá média v uplynulých dnech informovala, že zavedení víz předcházela z kanadské strany – na rozdíl od té české – diplomatická ofenziva v jednotlivých státech Unie. Cílem prý bylo zajistit, aby nenásledovala rychlá odvetná opatření. Jak se včera ukázalo, tyto informace se pravděpodobně nezakládaly na pravdě.

O chystaných restrikcích zaměřených na české občany totiž nevědělo (což včera potvrdil švédský premiér Fredrik Reinfeldt) ani předsedající Švédsko, které nyní volá po tvrdých odvetných opatřeních, nicméně upozorňuje, že první je na tahu Komise. „Jakožto předsednická země EU jsme (v takových případech) nakloněni reciprocitě. Podání návrhu ale přísluší Evropské komisi,“ uvedl švédský ministr pro přistěhovalectví Tobias Billström.

Unijní exekutiva ale s reakcí nespěchá, ostatně podle pravidel má tříměsíční lhůtu na vypracování návrhu, který může doporučit zavedení víz pro kanadské občany cestující do Unie.

„Komise celou záležitost podrobně přezkoumá a pravděpodobně v září tohoto roku vydá zprávu o vízové reciprocitě,“ odpověděl předseda EK José Manuel Barroso na dotaz české europoslankyně Zuzany Roithové. „Povedeme konzultace s českou vládou a společně budeme jednat s kanadskými úřady, abychom získali více informací o pozadí tohoto rozhodnutí a abychom mohli úspěšně prosazovat obnovení bezvízového styku,“ dodal.

Mrzutý strýc Václav se zlobí

Český prezident Václav Klaus svou reakcí na spor s Kanadou jistě žádného pozorovatele nepřekvapil. Včera konflikt využil k tomu, aby kritizoval, jak se o Češích rozhoduje v Bruselu, a ne na národní půdě.

„A je v tom právě velký rozdíl mezi Kanadou a možnostmi České republiky. Jak dobře víte, Kanada se rozhodnout může. Česká republika se rozhodnout nemůže. Za nás se musí rozhodnout Brusel,“ řekl včera prezident Václav Klaus.

Faktem ovšem zůstává, že jelikož je Česko součástí schengenského prostoru, který umožňuje našim občanům bez hraničních kontrol cestovat do dalších 24 evropských států, nemůže si už z podstaty věci samo rozhodovat o vízech pro občany třetích zemí. I kdyby to z právního hlediska možné bylo, v praxi by zavedení víz českou stranou nedávalo žádný smysl – jakýkoliv Kanaďan by k nám totiž mohl bez problémů (a bez víz) přijet z další země Schengenu.

Kanadská vláda pod palbou kritiky

Tisk v zemi javorového listu má o viníkovi současné situace naprosto jasno: je jím kanadský kabinet, který není schopen reformovat tamní azylový systém.

„Faktem zůstává, že do Kanady proudila obrovská kvanta lidí z Česka a Mexika, což zatěžovalo štědrý kanadský systém. Víz by ale nebylo třeba kdyby si Kanada dala do pořádku své imigrační zákony,“ napsal ve středu kanadský list Globe and Mail. Podle tohoto deníku se čeští občané včetně Romů „těší ochraně lidských práv, která patří k nejlepším na světě“. Globe and Mail tvrdí, že je především nutné nalézt cestu, jak rychle deportovat neúspěšné žadatele o azyl.

To, že Kanada nezbytně potřebuje reformu přístupu k migrantům tak, aby se předešlo rozsáhlému zneužívání péče, včera připustil i ministr pro imigraci Jason Kenney. „Současná situace podtrhuje nezbytnost reformy azylového systému; musíme zajistit ochranu opravdových obětí perzekuce a ekonomickým migrantům, kteří se chystají zneužít naší štědrosti, musíme velmi rychle ukázat dveře,“ prohlásil včera Kenney.

Dlouhé fronty ve Vídni

Češi potřebují ode dneška víza už při vstupu do letadla směřujícím do Kanady, zatímco v uplynulých dvou dnech stačilo, aby si je vyřídili až při příletu na kanadské území. Před kanadským velvyslanectvím ve Vídni se kvůli vízové povinnosti už včera od časných ranních hodin tvořily dlouhé fronty. Česko ode dneška zavádí jako odvetu víza pro kanadské služební pracovníky a diplomaty.