Střet zájmů stále ohrožuje vyplacení miliard z fondu obnovy, upozorňuje opozice

© Pixabay

Opoziční politici z řad Pirátů či koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, míní, že vláda střet zájmů dostatečně neřeší, což může ohrozit čerpání peněz z unijního fondu obnovy. Sdělili to na dotaz ČTK v návaznosti na dnešní schválení českého Národního plánu obnovy ministry financí zemí Evropské unie.

Česko může už v září dostat první část ze 180 miliard korun, na něž má nárok v rámci mimořádného unijního fondu obnovy. Celkem může letos v rámci předfinancování projektů inkasovat až 13 procent z této částky, zbytek by mělo získat v příštích letech. Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise musí ČR před první řádnou platbou plánovanou na příští rok vyřešit problematiku střetu zájmů. Ten se podle letos zveřejněných závěrů auditu EK týká premiéra Andreje Babiše, který to ale dlouhodobě odmítá.

180 „pokrizových“ miliard pro Česko dostalo zelenou od ministrů financí EU

Ministři financí zemí EU dnes odsouhlasili český Národní plán obnovy. Česko díky tomu může už v září dostat první část (až 13 %) ze 180 miliard korun, na něž má nárok v rámci mimořádného unijního fondu obnovy.

Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) považuje nynější odsouhlasení plánu za formální krok poté, co jej v červenci schválila EK. „Varovat by nás však mělo upozornění, že pokud Česká republika nepřijme opatření proti střetu zájmů, tak se žádného čerpání dočkat nemusíme. A jak víme z dnešního vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu, Česká republika se řešení tohoto problému snaží co nejvíce oddálit,“ poznamenala.

Česko podle serveru iROZHLAS.cz požádalo EK o odklad opatření kvůli střetu zájmů premiéra Babiše. Česko mělo vrcholný orgán EU informovat do 8. září o tom, jak zlepšilo opatření proti střetu zájmů. Stát žádá Komisi o odklad termínu o 60 dní. Podle Vrecionové se z tohoto chování české vlády dá odvodit, že dokud bude Babiš jejím předsedou, Česko peníze na modernizaci ekonomiky nedostane.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je schválení plánu sice dobrou zprávou, nejprve si ale musí Babiš „přestat neoprávněně stáčet peníze do vlastních kapes“. Stejně jako Vrecionová míní, že peníze Česko dostane v případě, že po volbách bude sestavena jiná vláda.

Také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že pokud nebude vyřešen střet zájmů, EK peníze nejen nevyplatí, ale může i vymáhat zpět letošní zálohy. „Postoj Babiše k EU připomíná notorického gamblera, který si neustále chodí půjčovat peníze s tím, že tentokrát je to už naposledy a nikdy pak už nebude hrát. V konečném výsledku pak hazarduje s finanční prosperitou celé republiky,“ sdělila.

Hnutí STAN podle svého předsedy Víta Rakušana dlouhodobě poukazuje na to, že formulace a zacílení plánu obnovy mohlo mít pro ČR daleko větší výsledný efekt. „Vláda rezignovala na zohlednění připomínek lokální sféry, je to velká škoda,“ napsal ČTK. Také upozornil na nutnost vyřešení problematiky střetu zájmů před inkasováním peněz a důležitost voleb.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury vláda zadlužila ČR společnými dluhopisy EU až do roku 2058. „Nyní ručíme i za dluhy krachujícího Španělska a Itálie, které přitom mají vyšší důchody než naši občané v ČR. Pakliže jsme si potřebovali půjčit, tak jsme si měli půjčit sami bez EU a za výhodnějších podmínek bez ručení za státy, na jejíž ekonomiku nemáme žádný vliv,“ poznamenal.

Šéf komunistů Vojtěch Filip ČTK napsal, že doufá v to, že plán přispěje nejen k překonání následků krize, ale i k dalšímu technologickému pokroku, a rozšíří se tak možnosti českého průmyslu a hospodářství. Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše bude rozhodovat efektivita čerpání evropských zdrojů a vyčlenění do oblastí prioritních pro rozvoj české ekonomiky. Nepovažuje za rozumné podmiňovat čerpání fondu obnovy dotacemi z evropského rozpočtu a politickými požadavky.

180 miliard z fondu obnovy schváleno, ČR ale musí vyloučit Babišův střet zájmů

Evropská komise dnes schválila český národní plán obnovy, který Česku otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu. České úřady však budou muset zabránit možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, aby mohla země inkasovat všechny peníze.