Strany se připravují na volby do Evropského parlamentu

V pondělí 1.prosince se v Madridu setkali představitelé Evropských socialistů a sociálních demokratů, kde jednali o společném programu pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v červnu.

Rada evropských socialistů a sociálních demokratů sdružuje 30 vedoucích představitelů evropské politické scény včetně španělského premiéra José Luis Rodriguez Zapatera nebo nově zvolené předsedkyně francouzské socialistické strany Martine Aubry. Setkání se kromě nich zúčastnilo 240 delegátů a sympatizantů socialistů a sociálních demokratů z celé Evropy.

V Madridu přijali manifest, který bude základem pro společný program, s nímž půjdou socialisté do červnových voleb do EP. Manifest udává „nový směr pro Evropu“, která by měla být pokroková a neměla by ponechávat budoucnost evropských občanů v rukou trhu. Manifest doporučuje reformu finančních trhů, jejímiž pravidly by se měli řídit všichni aktéři. Podporuje také zlepšení finančního a ekonomického dohledu.

Před delegáty vystoupil s projevem místopředseda španělské socialistické strany José Blanco nebo ministr zahraničí Německa Frank-Walter Steinmeier , který uvítal přítomnost zástupců americké Demokratické strany. Podle Steinmeiera je to jasný signál, že nově zvolený americký prezident Barack Obama podporuje spolupráci s evropskými socialisty. Hlava socialistické frakce (PES) v Evropském parlamentu Martin Schulz kritizoval amerického prezidenta George Bushe, když řekl, že jeho vláda byla neúspěšná jak politicky, tak ekonomicky.

Zatím není jasné, zda socialisté povedou stejnou celoevropskou kampaň ve všech členských státech EU. Naopak Evropská strana zelených (EGP) již v lednu dala jasně najevo, že před volbami do EP bude koordinovat celoevropskou volební kampaň. Podle Philippa Lambertse, mluvčího EGP, se chtějí zelení soustředit především na úspěch v nových členských státech, odkud za EGP v nynějším EP nejsou žádní europoslanci (EA 28/01/2008).