Tajemníkem pro EU bude možná „automobilový lobbista“ Hodač

Zdroj: http://www.petr-necas.cz.

Premiér Petr Nečas hodlá v nejbližších týdnech ustavit funkci státního tajemníka pro EU, který převezme agendu, jež za minulé vlády spravoval ministr pro evropské záležitosti. Nečasův úmysl již stačil vyvolat rozepře ve vládní koalici, s jeho zřízením totiž zásadně nesouhlasí ministr Karel Schwarzenberg. Nečasova kandidáta Ivana Hodače dokonce označil za „automobilového lobbistu.“

Evropské záležitosti dávají vládní koalici tří politických stran – ODS, TOP 09 a Věcím veřejným (VV) pěkně zabrat. Když minulý týden Petr Nečas oznámil, že má v plánu zřídit nový post státního tajemníka, který bude mít na starosti agendu, jež za Topolánkovy a Fischerovy vlády vykonával ministr pro evropské záležitosti (Alexandr Vondra, Štefan Füle a později Juraj Chmiel), pěkně tím nahněval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga

Podle šéfa české diplomacie a předsedy TOP 09 v jedné osobě má totiž Nečasův úmysl jediný cíl – obnovit funkci ministra pro evropské záležitosti. Jeho stranický kolega a také člen vlády Miroslav Kalousek se pro deník Právo nechal slyšet, že „státní tajemník v pozici náměstka předsedy vlády s plnými pravomocemi není samozřejmě nic jiného než ministr pro evropské záležitosti, dokonce ještě s posílenými kompetencemi.“ 

Ať jede se mnou! 

I přesto, že premiér tuto interpretaci odmítl, obavy ministra Schwarzenberga přetrvávají. Jablkem sváru je totiž odpověď na otázku, kdo bude Českou republiku zastupovat na jednání Rady pro všeobecné záležitosti (GAC).  

Schwarzenberg je totiž přesvědčen, že do Bruselu musí jezdit pouze ministr – tedy on. A to i přesto, že v některých členských státech tradičně na zasedání Rady odjíždějí právě vládou zmocnění tajemnící (někdy i náměstci ministrů). 

A proč jsou obavy ministra zahraničí tak velké? Schwarzenberg, který skutečně nedávné zasedání GAC navštívil, cítí znepokojení nad tím, že nový státní tajemník posílí své pravomocí právě na úkor Černínského paláce. 

„Viděl jsem návrh rozdělení agendy Evropské unie mezi premiéra a ministerstvo zahraničí, který vypracovali na Úřadu vlády,“ říká v nejnovějším vydání týdeníku Respekt ministr zahraničí a dodává: „Z něj plyne, že státní tajemník bude mít neobyčejně silnou roli. Mohl by mluvit Černínu téměř do všeho.“ 

A vidí ministr nějaké východisko? „Tak ať jezdí (státní tajemník) se mnou!“  

„Automobilový lobbista“ 

Nejčastější argument, proč by evropské záležitosti měl spravovat nově zřízený státní tajemník a nikoliv ministr zahraničí, je přesvědčení, že záležitosti EU nejsou zahraničně-politickou agendou. Tento názor sdílí i premiér Nečas, který oznámil, že evropské záležitosti nebudou v jeho vládě hrát druhořadou roli (EurActiv 5.8.2010).

A jaký je nejnovější vývoj? Premiér Nečas včera (22. srpna) v pořadu České televize po několikadenním zdráhání potvrdil, že jedním ze žhavých kandidátů na post státního tajemníka je Ivan Hodač, současný šéf Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).  

„Je mezi několika kandidáty v užším výběru. Je hodně na čele tohoto výběru. Dejme tomu – patří mezi prioritní kandidáty. Rozhodnuto o konkrétním jméně ale není," řekl Nečas v pořadu Otázky Václava Moravce.

„Premiér mi to jméno oznámil, nic jsem proti němu nenamítal. Když tam chce ODS automobilového lobbistu, je to problém ODS a pana premiéra,“ nechal se ještě v pátek slyšet ministr zahraničí Schwarzenberg. 

Svá slova pak vysvětloval v již citovaném rozhovoru pro Respekt, kde uvedl, že proti Hodačovi nic osobního nemá. „Byl to naprosto korektní popis jeho zaměstnání,“ řekl doslova ministr.

Mezi další kandidáty na post státního tajemníka pro EU patří i náměstek bývalého ministra pro EU Juraje Chmiela, který v současné době stojí v čele útvaru pro evropské záležitosti na úřadu vlády Michal Sedláček.