Spokojenost Čechů s členstvím v EU je nejvyšší od roku 2010. Vliv má i role EU při koronavirové pandemii

© Pixabay

Se členstvím České republiky v Evropské unii je nyní spokojeno nejvíce Čechů od roku 2010, a to zhruba tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z přelomu října a listopadu. Přitom si ale většina lidí v Česku stále myslí, že česká vláda nemůže dění v EU ovlivňovat.

Spokojenost s členstvím v EU vyjádřilo v aktuálním průzkumu 57 procent Čechů. 66 procent v této otázce váhá nebo nesouhlasí. 18 procent pak s českým členstvím v EU rozhodně spokojeno není.

Větší podíl spokojených lidí byl zaznamenán naposledy před deseti lety, kdy činil 65 procent. Spokojenost s členstvím v Unii klesala postupně od rekordních 69 procent v roce 2009 po začátku celosvětové ekonomické krize. Nejníže se propadla v roce 2016, kdy bylo spokojených jen 35 procent lidí.

V posledních letech se důvěra v Unii opět pomalu začala přibližovat k hodnotám před krizí. Letos na jaře, po začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku, se ale spokojenost s členstvím v EU náhle propadla z předchozích více než 50 procent na 46 procent. S nástupem pandemie také podle STEM oslabila důvěra v NATO a většinu zahraničních zemí, protože společnost se v krizi uzavírá podle agentury více do sebe a nedůvěřuje vzdáleným celkům či institucím.

V posledních měsících se spokojenost s členstvím v EU nejen obnovila na loňskou úroveň, ale dokonce ji mírně překonala. Obnovu popularity EU potvrzuje již druhé měření. V září 2020 bylo s členstvím v EU spokojeno 52 procent populace.

„Obnova důvěry zřejmě nejvíce souvisí s tím, že odezněl šok z pandemie, že EU našla svoji roli při spolupráci a že už se necítíme jako nejlepší v Evropě,“ sdělil hlavní analytik STEM pro téma mezinárodních vztahů Nikola Hořejš.

Češi oceňují přínos EU v oblasti vakcíny a léků a odstranění překážek při dovozu a vývozu zboží či potravin, částečně vnímají i pomoc s ekonomickou krizí. U ní je ale problém v tom, že občané neznají konkrétní kroky, oceňují ale důležitost evropské ekonomiky pro ČR.

„Spokojenost Čechů s naším členstvím v EU se obnovila na rekordní hodnoty od roku 2010 i navzdory tomu, že lidé celkově svoji současnou situaci nevidí příliš pozitivně. Hůře například nyní hodnotí svoji vlastní ekonomickou situaci a nepříznivě vnímají i vývoj v České republice,“ doplnil Hořejš. Pokles spokojenosti se může ale podle něj ještě opakovat, pokud se třeba zasekne vyjednávání o evropském rozpočtu.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.

Co se sounáležitosti s Evropou týče, 8 z 10 českých obyvatel odpovídá kladně. Podle tiskové zprávy ústavu STEM se i tato hodnota v posledních letech měnila, je ale stabilnější než otázka o spokojenosti s členství v EU.

„To, že tento ukazatel na jaře poklesl, naznačuje, že veřejnost nereaguje tolik na konkrétní kroky Evropské komise, ale spíše na celkovou atmosféru v Evropě,“ říká Nikola Hořejš. „Může za to váhavá reakce celého Západu na pandemii. Ostatně z předchozích výzkumů jsme viděli, že řada občanů po jarní vlně epidemie nevěděla jistě, zda pandemie měla skutečně původ v Číně, nebo zda nešlo o Západem vyvolanou hysterii,“ dodává.

Hlas českých zástupců v Unii slyšet není

Navzdory nárůstu spokojenosti s členstvím v Unii si nadále řada Čechů myslí, že členové české vlády nemohou rozhodovat o klíčových záležitostech v EU. Takový názor má 61 procent účastníků průzkumu. Občané ani přesně neví, kdo je na úrovni EU zastupuje.

Členové kabinetu se přitom účastní jednání jednoho z vrcholných orgánů EU, Rady Evropské unie. Česko má také své představitele v Evropské komisi,  Evropském parlamentu a dalších unijních institucích, orgánech a agenturách nejen na evropském kontinentu.

„Informování o aktivitě české vlády v EU stále v informačním šumu zapadá. Šanci na změnu budeme mít v roce 2022, kdy budeme předsedat Evropské unii,“ uvádí Hořejš.

Průzkum prováděla agentura STEM od 22. října do 2. listopadu. Zúčastnilo se ho 1003 obyvatel České republiky starších 18 let.

Dlouhodobě se ukazuje, že s členstvím naší země v Evropské unii jsou výrazně častěji spokojeni lidé s lepší životní úrovní. Druhotně potom také mladší lidé a lidé s vyšším vzděláním. Z dlouhodobých výzkumů STEM se rovněž vyplývá, že většina populace není v otázce EU polarizovaná, ale volá po zlepšování či reformě EU, nikoliv po vystoupení z ní.

56 procent Čechů by znovu hlasovalo pro vstup do EU, ukazuje průzkum

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je to nárůst o devět procent. Hodnota je stejná jako loni v říjnu. Vyplývá to z průzkumu STEM a EUROPEUM.