Spojení mezi Prahou a Mnichovem se stane součástí evropského koridoru

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: vichie81.

Železniční propojení České republiky a sousedního Bavorska by se mělo do budoucna zlepšit. Záměr, který počítá s modernizací trati mezi Prahou a Mnichovem, je součástí memoranda, které včera v německém Hofu podepsali zástupci českého a bavorského ministerstva dopravy.

Cesta z Prahy do Mnichova, která v současné době zabere zhruba pět hodin, se má v budoucnu zkrátit až na tři hodiny. České a bavorské ministerstvo dopravy chtějí také zvýšit nabídku spojení. Vlaky by mezi oběma městy měly jezdit „alespoň každou druhou hodinu“. „Tak se stane železniční doprava konkurenceschopnou alternativou letecké a osobní automobilové dopravy,“ píše se v memorandu.

Spojení mezi Prahou a Mnichovem má být prvním úsekem evropského koridoru z jihozápadní do severovýchodní Evropy (koridor Mnichov – Praha – Varšava). Oba státy se nyní budou snažit přesvědčit německou spolkovou vládu, aby projekt zařadila mezi naléhavé projekty Spolkového plánu dopravních cest. Současně budou prosazovat jeho zařazení do tzv. hlavní transevropské sítě (core network) TEN-T.

Pokud se jim to podaří, modernizaci spojení by v příštím sedmiletém evropském rozpočtu po roce 2014 bylo možné financovat z právě vznikajícího Nástroje pro propojení Evropy (CEF).

Podle návrhu Evropské komise z října 2011 se má z CEF podporovat chybějící propojení národních dopravních, energetických a telekomunikačních sítí. V případě dopravy mají peníze směřovat hlavně na dobudování chybějících propojení v rámci hlavní transevropské sítě. Ta má být páteřní sítí celého evropského prostoru a s jejím dokončením se počítá do roku 2030.

Memorandum předpokládá ale i další projekty, jejichž úkolem je zlepšit železniční propojení obou sousedních regionů. Mělo by například dojít k vybudování elektrifikovaného spojení mezi Českou republikou a Norimberkem, zlepšení nabídky přeshraničních regionálních vlaků na trati Platting – Bavorská Železná Ruda – Klatovy, nebo renovaci železniční trati mezi Aší a Selbem.

Ministerstvo dopravy v tiskové zprávě uvedlo, že přeshraniční železniční infrastruktura má zajišťovat pravidelnou, rychlou a komfortní dopravu nejen pro obyvatele přilehlých regionů, ale i pro podnikatele při jejich cestách za obchodem.

Cílem projektů, na kterých se včera zástupci bavorské a české strany dohodly, je mimo jiné zlepšení přeshraničního spojení mezi letišti v Praze, Mnichově a Norimberku.