Soud zamítl žádost novinářů na větší transparentnost unijních institucí

Evropská komise může omezit přístup veřejnosti k dokumentům, které slouží jako podklad pro soudní vyšetřování. Rozhodl o tom v úterý (21. září) Evropský soudní dvůr.

Komise může „zamítnout žádost o přístup k dokumentům, aniž by ji musela podrobovat zvláštnímu přezkumu,“ zní část rozsudku Evropské soudního dvora, který sídlí v Lucemburku. Avšak jakmile v soudním procesu padne konečný verdikt, věci se okamžitě mění – dokumenty by již neměly být před veřejností schovávány.

Nejvyšší soud EU své rozhodnutí vyslovil v souvislosti s konkrétním případem, ve kterém posuzoval žádost novinářů na uvolnění citlivé dokumentace Evropské komise k legislativnímu balíčku „Otevřené nebe“ (dohoda o letecké dopravě mezi Evropskou unií a Spojenými státy; pozn.red.).

Připomeňme jen, že první taková žádost vzešla z pera Association de la Presse Internationale (API), která sdružuje belgické novináře, už v roce 2003. Novináři tehdy (a stejně tak nyní) argumentovali, že je v zájmu široké veřejnosti, aby žurnalistům nebyla upírána možnost pracovat s dokumenty ve všech fázích soudního procesu.

Komise ale několikrát vyjádřila obavy nad tím, že poskytnutí takto důležitých informací veřejnosti by mohlo „nepříznivě zasáhnout“ do průběhu celého soudního řízení. API svůj postoj naopak hájila tím, že tvrdila, že Komise nemá k takovým obavám sebemenší důvod, a negativní zásah do práce soudců označila pouze za „čistě hypotetickou“ možnost.

Soud dal ale nakonec za pravdu Komisi. Odtajnění určitých informací by mohlo vystavit soudce tlaku z vnějšku a ohrozilo by tak plynulost procesu, píše se v rozsudku lucemburského soudu.

Částečné vítězství novinářů

Sdružení novinářů API na rozhodnutí Evropského soudního dvora okamžitě reagovalo. I když neskrývalo určité zklamání, označilo rozsudek za své částečné vítězství.

„Soud potvrdil, že Komise nemůže zamítnout přístup ke své dokumentaci poté, co soud vynese svůj rozsudek, a to dokonce ani v případě choulostivých řízení např. s některým ze členských států,“ píše se v jejich stanovisku.

„API i nadále věří, že možnost přístupu k dokumentaci ještě před začátkem soudního líčení, povede k větší transparentnosti a podloženému zpravodajství,“ uvádí se také ve stanovisku, které končí slovy: „Jsme pyšní, že jsme otázku dostali do soudní síně a budeme pokračovat v obhajobě větší transparentnosti všech vládních institucí.“

„Pozitivní“ rozsudek

EurActiv zajímala i reakce druhé strany, a proto se obrátil na Michaela Manna, mluvčího eurokomisaře pro interinstitucionální otázky Maroše Šefčoviče. Mann uvedl, že Komise si nechala na rozsudek vypracovat analýzu a hodnotí jej jako „pozitivní“.