Soud EU: Pojišťovna operaci v zahraničí plně proplatí, když ji doma nezvládnou

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: stockimages.

Nevěříte svému chirurgovi? Nechali byste se raději operovat v zahraničí? Když náročný zákrok v Česku nikdo nezvládne, ten v zahraničí vám bude muset zdravotní pojišťovna plně proplatit. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Rumunka Elena Petruová musela před pěti lety podstoupit otevřenou operaci srdce. Protože se jí ale místní nemocnice v Temešváru nezdála pro takový zákrok adekvátně vybavená, rozhodla se vydat na operaci v Německu.

Jenže rumunská pojišťovna jí následně tento zákrok za 18 tisíc eur odmítla proplatit. V následném soudnímu sporu potom místní soud požádal Soudní dvůr Evropské unie o vyjasnění, za jakých okolností může poskytovatel zdravotního pojištění takovou úhradu odmítnout.

Soud v Lucemburku minulý týden odpověděl, že Petruová může opravdu takovou náhradu získat a to v plné výši, pokud místní úřady dospějí k rozhodnutí, že žádná nemocnice v zemi nebyla schopná zajistit odpovídající péči.

Toto rozhodnutí tak podává výklad směrnice o přeshraniční péči, podle které musí pacientovi plnou úhradu zákroku v zahraničí pojišťovna nejdříve dopředu schválit. Bez toho má pacient nárok na léčení v zahraniční do výše částky, kterou by mu pojišťovna zaplatila za zákrok doma.

Rostoucí segment zdravotní turistiky v České republice by toto rozhodnutí Soudního dvora nemělo ohrozit. Nejčastěji totiž do Česka přijíždějí lidé ze zahraničí za zákroky, které jim domácí pojišťovna neproplácí. „Ze zdravotních důvodů k nám nejčastěji jezdí pacienti z Německa, Rakouska, Itálie, Chorvatska, Norska,“ sdělila EurActivu tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

U většiny pacientů jsou tedy operace mimo úhradu zdravotní pojišťovny mnohem levnější než doma. Jedná se například o plastické operace nebo asistovanou reprodukci. České zdravotnictví přitom má vysokou úroveň.

Například německé pojišťovny ovšem svým klientům rády zákroky v Česku proplácejí, když jsou zahrnuty v jejich domácím pojištění. Důvodem je opět cena – za stejný zákrok v dobré kvalitě zaplatí české nemocnici méně, než té německé.

Autor: Jan Pavec