Šojdrová z Řecka přivezla seznam syrských dětí, které by ČR mohla přijmout

© European Union, 2019

Europoslankyně Michaela Šojdrová, která loni navrhla, aby Česko přijalo 50 syrských sirotků, přivezla ze své nedávné návštěvy Řecka seznam dětí z uprchlických táborů. Premiér Babiš si ale stojí za svým, chce pomoci výstavbou sirotčince přímo v Sýrii.

V loňském roce Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, EPP) vyzvala Česko k solidaritě a navrhla, aby ČR přijala 50 sirotků z uprchlických táborů. Návrh se ale setkal s nesouhlasem premiéra Andreje Babiše, který argumentoval tím, že by se pomoc měla soustředit na české sirotky. V otázce osiřelých uprchlíků pak jako lepší řešení navrhoval zacílení pomoci mimo Česko. „Spíš by bylo lepší pro ty děti postavit školu, ubytování někde v Jordánsku,“ uvedl.

Babiš také pochyboval o tom, že takové děti vůbec existují. Šojdrová uvedla, že jí Babiš řekl, že pokud přiveze seznam těchto dětí, ministerstvo vnitra bude spolupracovat na jejich přemístění do ČR. V reakci na premiérovu výzvu europoslankyně ze své nedávné návštěvy Řecka přivezla seznam sirotků, které by mohlo Česko přijmout. Na tomto seznamu je třicet dětí do 14 let, které prokazatelně nemají rodiče ani doprovod.

„Já jsem jela s vizí, že nemůžeme dál otálet, a proto jsem požádala o indikativní seznam těchto dětí a seznam jsem přivezla proto, abych splnila výzvu pana premiéra i pana ministra (Jana Hamáčka – pozn. red),“ řekla dnes českým novinářům ve Štrasburku.

Seznam podle ní z pochopitelných důvodů neobsahuje osobní údaje dětí, ale jen jejich profily, které popisují jejich původ a situaci. Děti, které potřebují pomoc, nepochází přitom podle Šojdrové jen ze Sýrie, ale například i z Afghánistánu.

Řecké uprchlické tábory jsou přeplněné

Šojdrová v nedávném rozhovoru pro EURACTIV.cz uvedla, že má za sebou několik schůzek a jednání v Řecku s ministerstvy odpovědnými za udělování azylu a ochranu dětí uprchlíků. „Řecká strana velmi vítá každé dítě, o které by se ČR postarala. Považují to za velkou pomoc,“ sdělila. Řecko ale žádá, aby Česko přijalo i starší děti. Mladších dětí do 14 let, o které má ČR zájem, je zatím čtyřicet.

Michaela Šojdrová: Výzvou pro Evropskou unii je nezklamat své občany

Istanbulská úmluva, syrské děti prchající před válkou, ale také budoucnost Evropy. Právě o těchto tématech hovořila redakce EURACTIV.cz s lidoveckou europoslankyní Michaelou Šojdrovou.

Minulý týden pak pro Info.cz Šojdrová řekla, že: „Podle posledních informací je nyní v Řecku 3 792 uprchlických dětí bez doprovodu, což je opět o několik stovek více než před půl rokem. Řecké úřady nemají adekvátní střechu nad hlavou pro 2 041 z nich.“

Česká vláda by podle ní měla vzít v úvahu skutečnou situaci v Řecku a nabídnout pomocnou ruku, sama již víc udělat nemůže. „Já jsem svůj domácí úkol splnila. Přinesla jsem českým úřadům důkazy, že v Řecku jsou děti, u kterých by přicházela v úvahu doplňková mezinárodní ochrana v Česku,“ sdělila v rozhovoru pro Info.cz a dodala, že se tématu bude nadále věnovat ve volební kampani a prostřednictvím veřejných debat.

Babiš plánuje výstavbu syrského centra pro sirotky

Andrej Babiš však v této otázce trvá na svém, podle něj by mělo Česko pomáhat v zemích původu sirotků, a ne je přesídlovat k nám. Minulý týden přišel s plánem postavit v Sýrii multifunkční centrum pro sirotky, jehož součástí by byla školka, škola, ubytování, jídelna a sportovní areál.

Chceme sirotkům v Sýrii postavit školu, řekl dnes Babiš Junckerovi

Premiér Babiš dnes seznámil předsedu Evropské komise Junckera s českým plánem postavit školku a školu pro zhruba 150 sirotků v Sýrii. V rámci své návštěvy Bruselu jednal také s předsedou Evropské rady Tuskem.

O tomto záměru již Babiš se syrskou stranou jednal, konkrétně s organizací Červený půlměsíc. Tato organizace by pak měla spolupracovat s českým Červeným křížem. Centrum by vystavěly syrské firmy, Česko by zaplatilo první rok provozu.

Jednalo by se o objekt zhruba pro padesát dětí s možností dalšího rozšíření. Projekt by nebyl financován českým státem, ale dárci, kteří by na výstavbu a provoz syrského centra pro sirotky finančně přispěli. Pro tyto účely by byla zřízena speciální nadace.

Plán je Babišovou soukromou iniciativou. Premiér pro Deník N uvedl, že zorganizovat projekt v rámci státu by bylo téměř nemožné. Babiš tedy zřídí zmíněnou nadaci sám a bude oslovovat potenciální sponzory. Jednal například už s Billem Gatesem. „Je to pouze moje iniciativa. Není to záležitost státu, hnutí ANO ani vlády,“ řekl.

Podle Šojdrové je Babišův plán nedostatečný. „Pan premiér by mohl být mnohem aktivnější a mohli bychom projevit mnohem více solidarity,“ řekla. Zacílení pomoci přímo do Sýrie samozřejmě vítá, ale zdůrazňuje, že děti se nachází také v Řecku, a i těmto dětem je potřeba pomoci.