Sobotka v Německu jedná i o výrobě nové škodovky v ČR

zdroj: Úřad vlády

V rámci své dvoudenní návštěvy Německa se český premiér Bohuslav Sobotka setkal s předními představiteli SRN včetně prezidenta Joachima Glaucka a kancléřky Angely Merkelové, které představil český postoj k EU. Dnes se zastaví v sídle automobilky Volkswagen, pod kterou patří Škoda Auto. Volkswagen uvažuje, že by výrobu svých nových terénních vozů umístil do ČR.

Český premiér Bohuslav Sobotka je na své první oficiální návštěvě Německa v roli šéfa české vlády.

Včera se setkal s německým prezidentem Joachimem Gauckem, kancléřkou Angelou Merkelovou, saským předsedou vlády a prezidentem Spolkového sněmu. Dnes se přesune do Wolfsburgu, kde navštíví společnost Volkswagen. Součástí tohoto německého koncernu, který je největším výrobcem automobilů v Evropě, je i mladoboleslavská Škoda Auto.

Postupovat společně

Premiér představil Merkelové postoj nové vlády k Evropské unii. Podle Sobotky se chce Česko zapojit do jádra evropské integrace. Jak uvedla německá kancléřka, změna přístupu Prahy k EU je dobrou zprávou, protože umožní lepší spolupráci s Berlínem.

„Tak, jak koordinujeme naše postoje v rámci V4 (Visegrádské skupiny; pozn. red.), tak bychom rádi konzultovali a koordinovali postoje i s Německem,“ řekl Sobotka novinářům.

Angela Merkelová: „S radostí jsme pozorovali, že nová česká vláda udělala ve své evropské politice několik úprav.“

Rozdílný přístup k energetice

Český premiér si s Merkelovou povídal také o situaci na Ukrajině či energetice. Zatímco v otázce Ukrajiny se oba státníci shodli, že je třeba situaci řešit diplomaticky a na hospodářské sankce je zatím ještě čas, ohledně energetiky anuje mezi Prahou a Berlínem rozpor.

Podle Sobotky Česko nebude kopírovat Německo ve způsobu výroby elektřiny. Berlín se rozhodl postupně odstoupit od jaderné energetiky a více se zaměřit na obnovitelné zdroje. Jako příliš ambiciózní označil premiér záměr Evropské komise, podle kterého by obnovitelné zdroje do roku 2030 měly tvořit 27 % výroby elektřiny.

Investice Volkswagenu v ČR?

Dnes se Sobotka s delegací, jejíž součástí je i ministr průmyslu Jan Mládek, zastaví ve Wolfburgu, kde sídlí automobilka Volkswagen. Součástí tohoto koncernu je i mladoboleslavská Škoda Auto.

V příštích dnech by měl Volkswagen oznámit, kde plánuje vyrábět nové terénní vozy SUV Škody a Seatu. Rozhodnout se má mezi španělským Martorellem a českými Kvasinami.

O intenzivnější spolupráci na poli technologie mluvil Sobotka i včera. „Přirozeně máme na obou stranách zájem na tom, aby se stále více dotýkaly i takových oblastí, jako jsou nové technologie, otázky inovací a také vědy a výzkumu. I tady jsme mluvili o některých konkrétních možnostech a iniciativách, které by naše vlády mohly v horizontu několika měsíců a let nepochybně podpořit,“ uvedl premiér. 

Autor: Anna Kuznická