Sněmovna odložila služební zákon na dnešek

Miroslav Kalousek; zdroj: www.top09.cz

Poslanci odložili projednávaní novely služebního zákona na dnešní den (22. ledna). Přijetí nové legislativy v prvním čtení je podmínkou prezidenta Miloše Zemana pro jmenování vlády premiéra Bohuslava Sobotky. Situaci v ČR sleduje i Evropská komise, která schválením kvalitního zákona podmiňuje čerpání v příštím rozpočtovém období.

Na včerejší mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se na diskutovanou novelu služebního zákona nedostalo. Poslanci se stihli věnovat jen dvěma z pěti novel, které byly na programu dne. Mimořádnou schůzi zákonodárců svolala koalice. 

Přijetí služebního zákona v prvním čtení totiž představuje podmínku, kterou vznikající koaliční vládě premiéra Bohuslava Sobotky uložil prezident Zeman. Podmínkou je i pro Evropskou komisi. Bez kvalitního zákona nebude spuštěné čerpání v příštím rozpočtovém období. 

Opoziční strany TOP 09 a ODS označují zákon za „lex Babiš“, protože předseda hnutí ANO 2011 podnikatel Andrej Babiš by měl problém získat lustrační osvědčení. Premiér Sobotka počítá s Babišem na post vicepremiéra a ministra financí.

Podle odstupujícího premiéra úřednické vlády Jiřího Rusnoka ale zákon lustrace neřeší. „To by se mělo řešit až v doprovodném zákoně, který ale koalice zatím vůbec nepředložila,“ řekl v rozhovoru pro EurActiv.

„Lex Babiš otevírá dveře tomu, aby byl pilotním projektem pro obsazování dalších a dalších estébáků do čela jednotlivých ministerstev. A o tohle tady jde. Nejde vůbec o nic jiného. Dnešním první čtením zrušíte fakticky lustrační zákon,“ uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Kdybychom chtěli, aby nás vozil řidič, který v důsledku nějakého přestupku přišel o řidičské oprávnění, tak bychom opravdu udělali to, že bychom změnili zákon? Nebo bychom ho radši neměnili a dali tam jiného řidiče? Nemůžeme dělat zákony proto, že nevyhovují jednomu člověku,“ komentoval situaci nový předseda ODS Petr Fiala

„Je to podmínka pana prezidenta. A my máme dvě možnosti, respektovat ji, nebo ji nerespektovat. V případě, že ji respektovat nebudeme, tak nám tady dále bude vládnout vláda pana premiéra Rusnoka,“ dodal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Jeho strana je spolu s ČSSD a hnutím ANO součástí příští koalice.

EurActiv/ČTK/E15.cz