Javier Solana v říjnu odstoupí, třetí mandát Reding v ohrožení

Vysoký představitel EU pro Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana v neděli řekl, že nebude usilovat o další mandát bez ohledu na to, zda Lisabonská smlouva vstoupí v platnost nebo ne. Zároveň se spekuluje o třetím mandátu komisařky Viviane Reding.

Vysoký představitel EU pro SZBP Javier Solana v nedělním interview pro španělský list ABC otevřeně řekl, že až v říjnu vyprší jeho mandát, odstoupí a bude se věnovat jiným aktivitám. O Solanovi se přitom nejvíce uvažovalo jako o kandidátovi na nově vytvořenou pozici Vysokého představitele Unie pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku, která v sobě spojí funkci Vysokého představitele EU pro SZBP a komisaře pro vnější vztahy. Nový šéf evropské diplomacie bude dle Lisabonské smlouvy zároveň místopředsedou Komise.

Ratifikační proces Lisabonské smlouvy však stále není dokončen. V Irsku by se druhé referendum mělo konat zřejmě až v říjnu. Javier Solana však prohlásil, že nebude usilovat o další mandát bez ohledu na to, zda Lisabonská smlouva vstoupí v platnost nebo ne.

Zkušený diplomat a bývalý generální tajemník NATO Javier Solana o svém působení v roli Vysokého představitele EU pro SZBP řekl: „Měl jsem desetiletý mandát, který se naplnil. Nemám v úmyslu jít dál…. Uplynulých deset let bylo významných nejen pro mne, ale i pro Evropu. Dokázali jsme úžasné věci. Dali jsme Evropě tvář a obrátili ji ke světu čelem. Když mě v roce 1999 jmenovali, nic z toho neexistovalo.“

Zároveň se objevily nové spekulace týkající se složení nové Komise. Dnešní vydání listu Financial Times přišlo s informacemi zpochybňujícími možný třetí mandát komisařky pro informační společnost a média Viviane Reding. Dle FT ztratila komisařka podporu úzkého kruhu poradců předsedy Komise José Manuel Barrosa. Viviane Reding je známá svým bojem proti vysoké ceně roamingu. Svým postupem popudila velké mobilní operátory a naopak menší společnosti ji nazývají „zachránkyní“. Mluvčí předsedy Komise spekulace vyvrátil s tím, že žádné rozhodnutí o složení nové Komise doposud nepadlo.