Škatulata, škatulata, hýbejte se: Získá Jourová Maďarovo občanství?

Juncker & Jourová

Kvůli možnému přeskupení portfolií v nové Komisi Jean-Claudea Junckera by na stole budoucí české eurokomisařky Věry Jourové mohla přistát i agenda občanství, kterou europoslanci odpírají maďarskému kandidátovi Navracsicsovi. Sama Jourová informace označila za „spekulace, o kterých se dozvěděla z médií“.

Složení příští Evropské komise je stále ve hvězdách. Zatímco české kandidátce již včera spadl kámen ze srdce poté, co ji na novou pozici potvrdily potřebné výbory Evropského parlamentu, někteří její kolegové na verdikt ještě čekají. Dozvědět by se jej měli dnes večer. 

„Razítko“ od europoslanců k práci v Evropské komisi Jean-Claudea Junckera zatím nedostal Brit Jonathan Hill, Španěl Miguel Arias Caňete, Slovinka Alenka Bartušeková, Francouz Pierre Moscovici, Fin Jyrki Katainen a nově i Lotyš Valdis Dombrovskis. 

Problémy se předpokládají u slovinské kandidátky na eurokomisařku a místopředsedkyni Evropské komise Bratušekovou, která na europoslance neudělala dojem a znelíbila se jim i tím, že se na pozici komisařky jmenovala sama, a u Španěla Caňeteho. Jeho skalp mohou europoslanci požadovat kvůli chabému vystoupení při grilování a neschopnosti vyvrátit potenciální střet zájmů.  

Občanství pro Jourovou?

Podle informací bruselských médií údajně existuje dohoda mezi politickými frakcemi na tom, že z kola ven půjde pouze Bratušeková. Nahrazena by mohla být sociálnědemokratickou europoslankyní Tanjou Fajonovou.  

Jak v jednom z možných scénářů uvádí EuropeanVoice.com, Fajonová by kvůli nedostatku zkušeností nemohla zastávat místopředsednickou funkci, a proto by „pouze“ spravovala „nějaké“ portfolio. Podle spekulací zmíněného serveru by se mohlo jednat o oblast dopravy. Slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič, s nímž se pro dopravu původně počítalo, by si vzal na starost energetickou unii, původně přiklepnutou Bratušekové. 

Jiné spekulace hovoří o tom, že Fajonová by se stala komisařkou pro vzdělání, kulturu, mládež a občanství, které měl mít původně pod palcem maďarský kandidát Navracsics. Ač ho europoslanci při svém hlasování do Evropské komise poslali, zároveň vyjádřili nesouhlas s tím, aby se v rámci svého portfolia věnoval oblasti občanství. Navracsics by v takovém případě mohl brát agendu dopravy a Slovák Šefčovič místopředsednický post pro energetickou unii. 

Pokud by Bratušekovou nenahradila Fajonová, Slovinci mají v ohni ještě jedno želízko. Je jím současný komisař pro životní prostředí Janez Potočnik. Díky dlouholetým zkušenostem s prací v Komisi by si mohl ponechat místopředsednické křeslo pro energetickou unii.  

Zmiňované občanství, které europoslanci nechtějí vidět u Maďara Navracsicse, by tak mohlo skončit u řeckého kandidáta na komisaře pro migraci a vnitřní věci Dimitrise Avramopoulose, nebo podle informací EurActivu i u české komisařky Věry Jourové

Moc široká agenda?

Podle Jourové se zatím jedná o spekulace, o kterých se dozvěděla z médií. „Nebyla jsem oslovena, abych reagovala na nějakou navrhovanou změnu portfolia,“ řekla EurActivu. 

Zdroj redakce, který se pohybuje v blízkosti jednání o budoucí Evropské komisi, ale připustil, že se o zmiňované variantě minimálně hovoří. Vzhledem k již tak velmi široké agendě, se kterou se pro budoucí českou komisařku počítá, by ale v takovém případě pravděpodobně došlo k její úpravě. „Mohly by být vyjmuti spotřebitelé nebo ochrana dat, nebo vyměněn gender,“ řekl. 

O možném přeskupení portfolií v Evropské komisi již nerozhoduje Evropský parlament, ale předseda Komise Jean-Claude Juncker. 

Evropský parlament schvaluje Komisi jako celek, podle původního harmonogramu by se tak mělo stát 22. října. Junckerova Komise se svého úřadu ujme 1. listopadu. 

Autor: Lucie Bednárová.