Singer: Euro před rokem 2020 mít nebudeme, Zemanova kritika nesedí

Miroslav Singer, guvernér ČNB; zdroj: ČNB.

Česká republika určitě nepřijme euro před rokem 2020. Guvernér České národní banky Miroslav Singer to řekl na akci, kterou dnes uspořádal týdeník Euro. Podle něj je rozhodnutí o vstupu do eurozóny nutné přijmout tři roky předem, přičemž současná vláda tak neučiní. V úvahu tak připadá až kabinet následující, který tak může učinit nejdříve v roce 2017.

Singer zároveň odmítl kritiku prezidenta Miloše Zemana, který bankovní radu obvinil, že k nedávné intervenci proti koruně přistoupila kvůli tomu, aby oddálila přijetí společné evropské měny a posílila tak vlastní moc.

Podle Singera takový argument nedává smysl, protože jeho mandát končí v roce 2016 a většiny členů bankovní rady v roce 2017, tedy dávno před případným rozhodnutím o přijetí eura.

Guvernér ČNB dále uvedl, že kondice české ekonomiky se „dramaticky zlepšuje“. K tomu podle něj přispěly právě intervence ČNB, když odvrátily hrozbu deflace a rozhýbaly domácí poptávku. Česká koruna krátce po Singerových vyjádřeních posílila na své šestitýdenní maximum až na hladinu 27,57 Kč/eur.

Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí stoupl meziročně o 2,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. ČNB však přesto v listopadu snížila svůj odhad dalšího vývoje ekonomiky na 2,5 procenta v letošním i příštím roce. Ještě v předchozí červencové prognóze přitom odhadovala letošní růst HDP na 2,9 procenta a na tři procenta příští rok.

Celý článek najdete na webu E15.cz.