Setkání ASEM zastínila Severní Korea

Dnešním dnem pokračuje 9. tzv. Asijsko-evropské setkání (ASEM), kterého se za Evropskou unii účastní český ministr zahraničí Jan Kohout. Přestože agenda byla již naplánována, musela být odsunuta vinnou pondělního jaderného pokusu Severní Korey.

Hlavními tématy setkání ministrů zahraničí mělo být možné rozšíření ASEM o Rusko a Austrálii či vyrovnání se s důsledky celosvětové ekonomické krize. Avšak průběh rozhovorů zastínily dvě události – soud v Barmě proti známé držitelce Nobelovy ceny Su Ťij a následně jaderný pokus Severní Korey.

V průběhu setkání se český ministr Jan Kohout sešel se svým barmským protějškem, kdy ho vyzval, aby vládnoucí barmská junta opoziční vůdkyni okamžitě propustila a zároveň aby obnovila politický dialog s opozicí. Su Ťij byla poprvé uvězněna v roce 1989, rok před tím než její Národní liga pro demokracii vyhrála volby. Od té doby strávila přes 13 let v domácím vězení, ze kterého měla být propuštěna příští středu. Zahájením soudu se podle kritiků snaží barmská junta vyhnout jejímu možnému propuštění. Junta využila situace, kdy ji v jejím domě za zvláštních okolností navštívil americký občan John Yettaw. Přeplaval jezero a zůstal u ní dva dny, přestože jej vyzývala k odchodu. Po jeho zatčení junta obvinila Su Ťij z porušování pravidel a hrozí jí další pětileté vězení. Hlavním důvodem snahy junty o pokračování vězení jsou volby, které se v Barmě budou konat příští rok a které by Su Ťij mohla výrazně ovlivnit.

Stejný postoj jako EU zaujalo Sdružení zemí jihovýchodní Asie ASEAN, kterého je Barma členem. Thajsko, které v současnosti ASEANu  předsedá, vyjádřilo ve svém prohlášení silné znepokojení. Podle evropských představitelů bude pro tlak na Barmu významnější aktivita jeho asijských partnerů a sousedů a tedy přivítali postoj ASEAN. Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner již asijské mocnosti vyzvala, aby na Barmu vyvíjely nátlak.  Barmská junta však okamžitě odmítla jakékoliv zásahy do vnitřních záležitostí i od svých sousedů. Přestože při dnešním soudu Su Ťij odmítla svou vinu, očekává se, že bude shledána vinnou.

Další nečekaná událost, která zastínila jednání ministrů, byl severokorejský podzemní jaderný pokus, který byl doprovázen vypuštěním 3 raket krátkého doletu. EU reagovala rychlý odsouzením Severní Korey a považuje tento pokus za porušení rezoluce OSN. Benita Ferrero-Waldner označila tento pokus za "velmi, velmi znepokojující".

Jaderný pokus byl již odsouzen Radou bezpečnosti, která se výjimečně sešla na žádost Japonska. Kritický postoj zaujalo i Rusko či Čína, která se staví většinou do role obránce severokorejského režimu. Zůstává otázkou, zda Radou bezpečnosti projdou přísná opatření proti severokorejskému státu.

Ani varování RB a znepokojení celého světa neodradilo Severní Koreu, aby dnes vypustila další dvě rakety krátkého doletu.