Senátoři projednali s evropskými diplomaty možnou spolupráci s Tchaj-wanem

© EPA

Členové senátní mise na Tchaj-wan se dnes sešli s diplomaty zemí EU a NATO, aby s nimi probrali možnosti další spolupráce mezi evropskými státy a Tchaj-wanem. Týkat by se to mohlo například dodávek ochranných hygienických pomůcek. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

„Jsme ochotni a připraveni se o naše zkušenosti z cesty podělit a děkujeme za podporu, které se nám ze strany řady zemí dostalo,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) diplomatům.

Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan podpořila sedmdesátka světových politiků

Sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí vydalo společné prohlášení, v němž vyjadřují podporu nadcházející návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Signatáři dopisu zároveň odsuzují snahy pevninské Číny cestu české delegace zmařit.

Předseda horní komory už po sobotním návratu uvedl, že chce s výsledky cesty a možnostmi spolupráce seznámit členy vlády. Týkat by se mohly třeba kybernetické bezpečnosti, vodního hospodářství i finančnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) se podobně jako zástupci vládní ČSSD stavěl proti misi a Vystrčila označil za diplomatického amatéra.

„Cesta nebyla zdaleka osobní misí jednoho člověka, ale vycházela z velmi široké podpory v Senátu, a to i mezi stranami dnešní vládní koalice,“ zdůraznil předseda zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý), který schůzku s diplomaty inicioval.

Proti cestě na Tchaj-wan se postavil také prezident Miloš Zeman, který koncem týdne oznámil, že Vystrčila nebude zvát na schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice. Proti misi se ostře postavila Čína, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Podle oficiálního listu China Daily zakáže všem členům delegace v čele s Vystrčilem vstup na své území. Mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí naopak ocenila politickou odvahu Vystrčila, který cestu uskutečnil navzdory čínským výhrůžkám.

Europoslankyně Gregorová vyzývá EU, aby se zastala Vystrčila

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová vyzvala šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, aby se Evropská unie postavila za Česko po výrocích čínského ministra zahraničí. Piráti to dnes uvedli v tiskové zprávě.