Senátoři podají stížnost na Lisabon 29. září

Ratifikace Lisabonské smlouvy v České republice stojí před další překážkou. Skupina senátorů z Občanské demokratické strany (ODS) oznámila, že vznese další ústavní stížnost, tentokrát na celé znění smlouvy, k Ústavnímu soudu 29. září.

Souvislosti:

Lisabonskou smlouvu podepsaly hlavy členských států a vlád během portugalského předsednictví v prosinci roku 2007. Ratifikační proces běžel hladce až do června 2008, kdy irští občané řekli Lisabonské smlouvě jasné „ne“. Irsko získalo čas na analýzu situace a nakonec i garance v oblastech, které byly pro občany při hlasování o Lisabonu nejvíce citlivé. Text právních garancí se podařilo finalizovat během českého předsednictví a tak nic nestálo v cestě vyhlášení druhého hlasování o Lisabonské smlouvě v Irsku. Referendum se uskuteční 2. října. Průzkumy veřejného mínění zatím ukazují, že Lisabonská smlouva má velkou šanci, že napodruhé projde. 

Ratifikační proces zatím dokončilo 23 členských států.  

Témata:

Poté, co byla Lisabonská smlouva ratifikována oběma komorami Parlamentu České republiky a zbýval jen podpis prezidenta Václava Klause, rozhodla se skupina senátorů z ODS vedená Jiřím Obelfalzerem podat ústavní stížnost na novelu jednacích řádů obou komor, která zavádí tzv. vázaný mandát (EurActiv 2.9.2009). Senátoři rovněž dopředu avizovali, že k přezkumu Ústavního soudu pošlou i celé znění samotné reformní smlouvy. Jejich slova se v pátek (18. září) stala skutečností – Lisabonská smlouva poputuje k ústavním soudcům v úterý 29. září.  

Lisabonská smlouva není na stole ústavních soudců v čele s Pavlem Rychetským žádným nováčkem. Její přezkum si již na podzim loňského roku vyžádala horní komora Parlamentu, když někteří senátoři zpochybnili kontroverzní části smlouvy. Ústavní soudci pak ve svém prohlášení uvedli, že zkoumané pasáže Lisabonu nejsou v rozporu s Ústavou České republiky. 

Tentokrát senátoři z ODS považují za problematické celé znění smlouvy. Obávají se, že Evropská unie je ve skutečnosti superstátem, a z toho důvodu by přenesení národních pravomocí na evropské instituce bylo protiústavní. Senátorům se rovněž nelíbí posílené pravomoci Evropského soudního dvora. 

I v případě, že Ústavní soud smete stížnosti senátorů ze stolu, nemá Lisabonská smlouva v České republice vyhráno. Prezident Václav Klaus již několikrát připomněl, že svůj podpis ke smlouvě připojí až po zveřejnění výsledku referenda, které proběhne v Irsku začátkem října. Podobný názor sdílí i jeho polsky protějšek Lech Kaczyński. 

Česká republika si vysloužila kritiku

Průtahy při schvalování Lisabonské smlouvy v České republice zvedají obočí některým čelním představitelům členských zemí Evropské unie. O tom se mohl přesvědčit český premiér Jan Fischer při své návštěvě bruselského summitu, který se konal 17. září.  

Zatímco summit G20 provází atmosféra spokojeného očekávání, Fischerovo oznámení o zkomplikování ratifikace Lisabonu v České republice evropské státníky přimělo ke kritice českého přístupu. Nejhlasitější kritiky se Praze dostalo z úst francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který varoval před důsledky, které Česká republika ponese, pakliže prezident Klaus Lisabonskou smlouvu nepodepíše.