Šéfka kontrolní mise EP: V Česku není funkční systém, který by odhalil střet zájmů

© European Union 2020

Mise kontrolního výboru Evropského parlamentu v Česku si odnáší řadu odpovědí, ale i řadu otázek. V zemi údajně chybí systém pro odhalování střetu zájmů.

Způsob rozdělování evropských fondů v České republice čelí několika problémům, myslí si německá europoslankyně Monika Hohlmeierová (EPP).

Hohlmeierová se svými kolegy z výboru pro rozpočtovou kontrolu absolvovala dvoudenní návštěvu Česka, během které zjišťovali informace o čerpání evropských dotací, a to i v souvislosti s údajným konfliktem zájmů premiéra Andreje Babiše.

„Nefunguje tu jasný systém, který by identifikoval střet zájmů,“ prohlásila Hohlmeierová na dnešní tiskové konferenci. „Přijeli jsme se spoustou otázek a obdrželi mnoho odpovědí. Odjíždíme ale s novými otázkami,“ dodala europoslankyně.

Zjišťovací mise nepřímo navazuje na nedávný audit Evropské komise. Unijní auditoři podle uniklých dokumentů zjistili, že premiér Babiš má stále vliv na svůj bývalý holding Agrofert. Holding je zároveň příjemcem tučných dotací ze zemědělských a kohezních fondů.

Europoslanci z kontrolního výboru se v Praze sešli s představiteli české vlády, parlamentu, platební agentury, neziskovými organizacemi, farmáři i investigativními novináři. Premiér a ministr zemědělství Miroslav Toman se však s delegací odmítli setkat.

Europoslanci z kontrolního výboru se dnes setkali se senátory, soukromými zemědělci i investigativními novináři

Hlavním předmětem dnešního setkání europoslanců z výboru pro rozpočtovou kontrolu s českými zástupci bylo čerpání dotací v ČR, dostalo se také na ochranu právního státu a další otázky související se střetem zájmů.

V následujících dnech a týdnech chce výbor detailně analyzovat „desítky podnětů“, které během své mise posbíral. „Vyslechli jsme znepokojivé zprávy od občanské společnosti ohledně nesrovnalostí při využívání unijních fondů v České republice,“ prohlásila Hohlmeierová.

Podle mise je problémem propojenost českých podniků, kvůli které se dotace určené malým a středním podnikům dostanou i k obřím holdingům. „Celá mise se shoduje na tom, že ministerstvo financí provedlo špatnou práci při implementaci evropské směrnice o praní špinavých peněz,“ upozornil Mikuláš Peksa (Piráti, Zelení/EFA), který se mise rovněž účastnil.

Jeho kolega z frakce Zelení/EFA Daniel Freund se pozastavil také nad tím, že vládní orgány nařídily úřadům, aby vyplácely dotace holdingu Agrofert i přesto, že je zde podezření na střet zájmů.

Freund dále podotkl, že pokud audity Evropské komise potvrdí premiérův střet zájmů, nebude přijatelné, aby Babiš reprezentoval Česko při vyjednávání nového dlouhodobého rozpočtu EU.

Auditní zprávy podle uniklých draftů střet zájmů potvrzují, jejich finální verze ale zatím nebyly oficiálně zveřejněny. Premiérův vliv na rozdělování dotací v ČR bude také předmětem březnového plenárního zasedání Evropského parlamentu.

Babišův střet zájmů potvrzuje i druhý audit EK. Ministerstvo zemědělství zprávu k auditu zatím neobdrželo

Podle serveru Neovlivní.cz se i ve druhém auditu Evropské komise uvádí, že český premiér je ve střetu zájmů. Ministerstvo zemědělství ani Státní zemědělský intervenční fond ale zatím finální zprávu k auditu zemědělských dotací pro Agrofert nemají.

Členové mise pod palbou

Zjišťovací misi europoslanců v Česku šokovala rétorika premiéra Babiše, který dva české členy delegace – Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL, EPP) a Mikuláše Peksu (Zelení/EFA) označil za vlastizrádce.

„Pan Zdechovský a pan Peksa, no to jsou vlastně vlastizrádci, protože to jsou lidi, Češi, kteří jsou v Evropském parlamentu a měli by bojovat za české zájmy. Oni bojují proti českému premiérovi,“ řekl Babiš pro TV Prima.

„Mise tady byla přijata hodně negativně. Čelíme útokům,“ uvedl Zdechovský pro EURACTIV.cz. „Je to zjišťovací mise. Nejsme tu proto, abychom premiéra odsoudili nebo zavřeli,“ dodal český europoslanec.

Na dnešní tiskové konferenci se členové výboru svěřili také s tím, že během své návštěvy Česka čelili výhrůžkám z řad extremistů. „V České republice čelíme neobvyklé situaci. Budí to ve mně značné obavy,“ dodala Hohlmeierová.