Schwarzenberg: Nejsme euroskeptičtější než jiné země v Evropě

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se pro francouzský list Le Monde vyjádřil ke spekulacím zpochybňujícím české předsednictví. V ČR se zároveň po krajských a senátních volbách, které vyhrála opozice, rozpoutala debata o možných změnách ve vládě, což někteří političtí představitelé nepovažují před předsednictvím za moudré.

V ČR nepanuje na politické scéně právě klidné období. Minulý týden museli vládní představitelé reagovat na spekulace, které se objevily v západoevropském tisku, v nichž se zpochybňoval význam českého předsednictví. Dokonce se objevily domněnky, že se  Francie pokusí zastínit české předsednictví.

Zatím poslední reakcí českých politiků na tyto spekulace je interview českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga pro francouzský list Le Monde z 25. října. Ministr vyjádřil nesouhlas s tím, jak je ČR prezentována v některých západoevropských médiích. Češi nejsou podle Schwarzenberga euroskeptičtější než jiné národy. Schwarzenberg řekl: „Naše reputace neodpovídá realitě. Jistě, prezident Václav Klaus má své vlastní názory a já je respektuji, ale zahraniční a evropskou politiku vytváří vláda.“ Ke spekulacím ohledně zastínění českého předsednictví Schwarzenberg prohlásil: „Pokud jde o neutralizaci našeho předsednictví, nechce se mi věřit, že by prezident Sarkozy měl takový úmysl.“ Na pochybnost Le Monde, že malá země nedokáže vést za EU jednání například s Ruskem, ministr odpověděl, že právě s Rusy máme více know-how než leckdo jiný.

Opačný názor na význam českého předsednictví má český prezident Václav Klaus, když se v médiích o víkendu nechal slyšet, že půjde pouze o organizační a technickou záležitost. Prezident řekl, že předsednictví je významné pouze tehdy, když ho má velká země. Zároveň označil předsednictví za „evropskou hru na demokracii“.

V souvislosti s krajskými a senátními volbami, které vyhrála opoziční sociální demokracie, se objevily hlasy volající po personálních změnách ve vládě. Proti tomu je ale vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který řekl, že před předsednictvím ani v jeho průběhu by se nemělo významně zasahovat do složení vlády. Podle Vondry jde zejména o klíčové posty premiéra a ministrů financí, vnitra či práce a sociálních věcí. Vicepremiér také považuje za důležité dohodnout se s opozicí na pravidlech hry. Během předsednictví by podle něj nemělo například docházet k pokusům o vyslovení nedůvěry vládě.