S Oscarem se domluví i senioři

zdroj: ShutterStock.

Náročnost na ovládání a nedostatečná přehlednost prostředí nových mobilních telefonů či tabletů. To jsou časté důvody, proč staří lidé podobná zařízení nechtějí používat. Aplikace Oscar, která získala ocenění Podnikatelský projekt roku 2013, má ambice negativní postoj seniorů změnit. S její pomocí má být ovládání tabletů snazší a přívětivější.

Aplikace Oscar, kterou vyvinula firma Ki-Wi Digital, má za úkol zpříjemnit užívání moderních zařízení pro starší lidi. Docílit toho chce pomocí zjednodušeného uživatelského prostředí a možnosti vzdáleně nastavit zařízení, konkrétně tablet.

Oscar jsou v podstatě dvě na sobě závislé aplikace. První, Oscar Senior, slouží k přehlednému a jednoduchému ovládání tabletu, které jej má učinit příjemnějším pro starší lidi. Mladší členové rodiny si druhou aplikaci, Oscar Junior, nainstalují na svůj mobilní telefon, tablet nebo počítač. Poté si mohou vzájemně vyměňovat zprávy, fotografie, videa a jiné.

„Jedinečnost Oscara spočívá v tom, že méně zdatný uživatel, tedy senior, se nemusí obávat a vše je mu nastaveno vzdáleně, například mladším členem rodiny pomocí aplikace Oscar Junior. Další výhodou je jeho uzamčené a velmi jednoduché prostředí,“ vysvětlil redakci základní princip fungování manažer inovací ve společnosti Ki-Wi Digital Tomáš Posker.

V současnosti je Oscar dostupný ke stažení všem, kdo používají operační systém Android od Googlu. Ki-Wi Digital však pracuje i na aplikaci pro systém iOS, používaný například v iPhonech a iPadech od společnosti Apple.

Neúspěch není konečnou stanicí

Aplikace si poměrně rychle získala oblíbenost a počet jejích uživatelů neustále roste. „Abych byl upřímný, myslím, že je ještě brzy mluvit o úspěchu,“ říká k tomu Posker.

Společnost, která byla založena v roce 2007 v Brně, získala za aplikaci prestižní ocenění v soutěži Podnikatelský projekt roku, kde zvítězila v kategorii CzechAccelerator. To každoročně úspěšným inovačním projektům podpořeným z evropských fondů (OPPI) uděluje agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu.

„Tohoto ocenění si velmi vážíme. Vnímáme to tak, že práce, kterou děláme, vede správným směrem,“ podotkl manažer inovací Posker. Díky CzechAccelaratoru firma Ki-Wi Digital získala v roce 2012 možnost působit ve Spojených státech amerických, a pracovat tak na globálním projektu.

„Cílem podpory z projektu CzechAccelerator je umožnit tzv. start-up společnostem získat zkušenosti s podnikáním na vyspělých zahraničních trzích,“ vysvětluje ředitel Divize strukturálních fondů agentury CzechInvest Lukáš Vymětal.

„Zkušenost nám toho spousta dala. Otevřela nám oči, jak se jinde nahlíží na globální produkt, a ukázala nám, že neúspěch není konečnou stanicí, ale právě tou výchozí,“ uvedl k tomu Posker. „Bylo velmi motivující vidět, jak lidé kolem vás věří tomu, co dělají a snaží se dobít svět,“ dodává.

Posker je přesvědčen, že každá firma, která touží po globální působnosti, by měla zkusit pracovat v jiném kulturním prostředí a s jinými lidmi. „Setká se tak se situacemi, které si v našich podmínkách neumí představit,“ vysvětluje.

Autor: Marek Vondřich


Článek vznikl v rámci mediálního partnerství EurActivu k celostátní soutěži Podnikatelský projekt roku, jež oceňuje nejlepší investorské projekty českých podnikatelů podpořené ze Strukturálních fondů EU a státního rozpočtu, které byly realizovány v předešlém roce. Organizátory jsou CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu.