Rusnok: Sobotkova vláda by se měla chovat k EU vstřícně a racionálně

zdroj: Rada EU

„Podařilo se nám obhájit takový postoj České republiky, který říká, že národní a evropský zájem nejsou ve vzájemném rozporu. Domnívám se a věřím, že v tomto racionálním a současně vstřícném přístupu k evropské spolupráci bude nová vláda pokračovat,“ zhodnotil pro EurActiv své dosavadní působení končící premiér v demisi Jiří Rusnok.

Zítra to už bude přesně půl roku, co v čele České republiky stojí takzvaná úřednická vláda. Jiří Rusnok byl do funkce premiéra jmenován již na konci června, v srpnu jeho vláda nedostala důvěru Poslanecké sněmovny.

Premiér se za tu dobu musel zabývat mimo jiné i mnoha evropskými záležitostmi a účastnil se také dvou Evropských rad, tedy summitů, na kterých se setkávají hlavy států evropské osmadvacítky a určují další směřování evropské integrace. Jak premiér své působení hodnotí?

„Podařilo se nám obhájit takový postoj České republiky, který říká, že národní a evropský zájem nejsou ve vzájemném rozporu,“ řekl Rusnok EurActivu.

Najít spojence

Podle končícího premiéra v demisi lze české priority prosazovat zcela legitimně, a to v případě, pokud se nám podaří na evropské úrovni nalézt spojence s podobnými pozicemi. Nemusí jít přitom pouze o sousední země či státy visegrádské čtyřky.

„Tuto praxi jsem si ověřil na summitech Evropské rady, ať už se jednalo o problematiku takzvaných smluvních ujednání či mechanismu solidarity nebo v diskusi o vznikající bankovní unii,“ řekl redakci.

Například v otázce „smluvních ujednání“, tedy nástroji, který by měl vést k tomu, že zaostávající ekonomiky budou smluvně donuceny ke strukturálním reformám, patřila česká vláda podle Rusnokových slov k pragmatické až skeptické skupině. V případě bankovní unie se před prosincovým summitem premiér vyslovil, že ji nechce blokovat, nicméně zároveň je důležité „pohlídat“, aby nedošlo k oslabení možnosti našeho dohledu na národní finanční trh.

Vyhnout se zvratu

Jak dále uvedl premiér, domnívá se a věří, že v „racionálním a současně vstřícném přístupu“ k evropské spolupráci bude pokračovat i nová vláda. „V tomto ohledu jsme jí připravili půdu pro další kroky tak, aby nešlo o žádný radikální a pro naše partnery nesrozumitelný zvrat.“

A na co by se měla budoucí vláda připravit? Nejdůležitějším úkolem bude podle Rusnoka příprava na další vývoj reforem hospodářské a měnové unie. „I přes zřetelný pokrok ve sféře fiskální a bankovní regulace zde zůstává řada otevřených otázek, zejména v oblasti koordinace hospodářských politik členských států,“ uzavírá Rusnok.

Autor: Anna Kuznická