Bankovní unii nepotopíme, říká Rusnok

Jiří Rusnok

Bankovní unie bude jedním z témat začínajícího evropského summitu. Jak uvedl těsně před zasedáním Evropské rady premiér v demisi Jiří Rusnok, Česká republika nechce vznik tohoto projektu blokovat. Zároveň se však snaží zachovat národní dohled nad vlastním finančním trhem.

V Bruselu se dnes a zítra setkají lídři evropské osmadvacítky na pravidelném zasedání Evropské rady.

Vysoké představitele evropských států čeká celá řada témat od společné bezpečnostní a obranné politiky přes migraci a rozšíření až po hospodářskou a měnovou unii.

Bankovní unii ano, ale…

Ještě během včerejší noci se ministři financí EU dohadovali na detailech jednoho z klíčových témat, kterým je bankovní unie. Ve středu pozornosti byly detaily týkající se jejího druhého pilíře, tedy jednotného rezolučního mechanismu (SRM). Ten by měl mimo jiné založit společný fond pro záchranu bank eurozóny.

Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka se Česká republika nachází ve zvláštní pozici. Bankovní unie je totiž povinná pouze pro země eurozóny a státy, které společnou měnu nepoužívají, se k ní mohou dobrovolně připojit.

„Primárně hlídáme, aby nedošlo k oslabení možnosti našeho dohledu na náš národní finanční trh. Současně nechceme blokovat postup eurozóny ve směru k bankovní unii, protože se domníváme, že z hlediska eurozóny je to postup v zásadě správný a asi jediný možný, jak uskupení stabilizovat a vytvořit ho mnohem odolnější a robustnější,“ vysvětlil premiér český postoj na dnešním zasedání Výboru pro evropské záležitosti (VEZ).

Máme se čeho obávat?

Jak uvedl Rusnok těsně před summitem, je třeba se soustředit především na to, aby si mateřské banky sídlící v zemích eurozóny nebraly prostředky ze svých českých dcer, a ty pak používaly například na záchranu jiných bank.  

Podle poslance ANO Martina Stropnického lze však podobné transfery považovat za „standardní cenu za celistvost Unie“. Připomíná, že podobné přesuny peněz fungovaly dřív například v Československu na podporu zaostalejší východní části země, či v Itálii nebo Španělsku.

Zůstává navíc otázkou, zda je tomuto kroku Česká republika schopná zabránit. „Fungujeme v jednotném ekonomickém prostoru EU, takže když se rozhodne některá matka české dceřiné společnosti převést tuto banku na pobočku, najde způsob, jak toho docílit,“ říká v dnešním rozhovoru hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Dodává však, že k tomuto scénáři zatím žádné důvody nevidí.

Sporný mechanismus solidarity

Podle Rusnoka by mělo nicméně na probíhajícím summitu v případě bankovní unie dojít pouze k podpisu některých předjednaných bodů týkajících se rezolučního mechanismu.

Nejspornější otázkou by měl být pro evropské státníky mechanismus solidarity, který by měl sloužit k provádění vnitrostátních strukturálních reforem směřujících k větší konkurenceschopnosti států. Ty by měly být vynucovány evropskými orgány.

„V této věci patříme k pragmatické až skeptické skupině, která opakuje, že tato problematika není dosud dostatečně prodiskutovaná na pracovní a realizační úrovni a není tudíž zralá na to, aby byla v Radě definitivně schválena.“ Dodal, že s řadou principů sice Česko souhlasí, ale chce si vyjasnit jejich proveditelnost a účelnost.