Rusko stáhlo zákaz na dovoz zeleniny z České republiky

zdroj: CreativeCommons.org.

Měsíc poté, co EU odhalila, že původcem střevní nákazy, která má na svědomí téměř pět desítek lidských životů, je bakterie E.coli, Moskva povolila dovoz čerstvé zeleniny z několika zemí EU – včetně České republiky.

O zrušení zákazu, který Moskva na dovoz čerstvé zeleniny z členských zemí EU uvalila na začátku minulého měsíce (EurActiv 2.6.2011), informoval ruský úřad na ochranu spotřebitele Rospotrebnadzor včera odpoledne (11. července).

Zelenina se tak na ruské trhy opětovně dováží z Belgie, Španělska, Dánska, Nizozemska a nejnověji také z České republiky a Řecka, uvedl šéf úřadu Gennadij Oniščenko.

Rusko zakázalo dovoz evropské zeleniny kvůli střevní nákaze, která vypukla v Německu a posléze se rozšířila do několika dalších zemí. Na svědomí má téměř 50 lidských životů a nakazilo se jí bezmála 1.500 lidí.

Vědci potvrdili, že nákazu způsobuje střevní bakterie E.coli (EHEC), kterou se po několika neúspěšných pokusech, kdy se do podezření dostaly například španělské okurky nebo zeleninové klíčky (EurActiv 31.5.2011), podařilo podle posledních informací identifikovat v semenech pískavice z Egypta.

Mezitím panika, kterou epidemie vyvolala, způsobila evropským zelinářům obrovské škody. Prodej zeleninových produktů, které upadly v podezření, se dramaticky propadl a některé státy v čele s Ruskem přestaly zeleninu z Evropy dovážet.

Jen v České republice se způsobené ztráty podle Zelinářské unie Čech a Moravy odhadují na 64 milionů korun.

Nástroj mocenské politiky

Zákaz exportu do Ruské federace pocítili evropští zemědělci obzvláště silně. Podle agentury Reuters v loňském roce vyvezla evropská sedmadvacítka do Ruska čerstvou zeleninu za 600 milionů eur, což v přepočtu činí 14,5 miliardy korun.

Brusel rozsah ruského opatření označil za neopodstatněný a na summitu EU-Rusko, který se konal 10. června, se obě strany dohodly, že dovoz z Evropy bude obnoven na bázi certifikátů garantujících nezávadnost dovážených potravin (EurActiv 9.6.2011).

Celý proces se nakonec ale výrazně protáhl a dovoz a prodej zeleninových produktu ze zemí EU založený na zárukách nezávadnosti je možný teprve od včerejška.  

Někteří komentátoři se proto domnívají, že Rusko obchodní dohody s EU využívá jako nástroj mocenské politiky. 

Shodují se také v tom, že Moskvě by se ale její jednání mohlo pořádně vymstít. Ve svém nedávném tiskovém prohlášení totiž evropský komisař pro obchod Karel De Gucht spojil ruské manévry kvůli střevní bakterii s žádostí Moskvy o vstup do Světové obchodní organizace (WTO). 

„Co Rusové provádějí, je zcela nepřijatelné,“ citovala jeho slova agentura Reuters.

„Česká republika považuje ruský postup za nepřiměřený situaci, tím spíš, že Rusko usiluje o brzký vstup do WTO,“ přidal se k němu tehdy na Radě ministrů zemědělství EU náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel

Rusko je poslední z velkých světových ekonomik, která do WTO zatím nevstoupila. K hlavním překážkám vstupu Ruska, které o členství v organizaci usiluje už více než 15 let, patřily v minulosti především spory o ochranu duševního vlastnictví, obchodní praktiky Gazpromu nebo ruská obchodní blokáda Gruzie. 

Rusko také obviňovalo Spojené státy a Evropskou unii, že vstupu Ruska do WTO brání z politických důvodů.